Odreagowanie po zwyżce na złotym – komentarz PLN
Notowania polskiego złotego wciąż poruszają się pod dyktando sytuacji na globalnym rynku. Wczorajsze osłabienie amerykańskiego dolara i umocnienie walut rynków wschodzących było sygnałem, że globalni inwestorzy mają apetyt na ryzyko.
Na tym skorzystała właśnie polska waluta. Notowania indeksu BOSSAPLN wczoraj wybiły się znacząco ponad poziom 101 pkt.. Siła złotego dała o sobie jednak poznać także wcześniej, gdy sprzedającym na wykresie BOSSAPLN nie udało się przełamać wsparcia w okolicach 100,70 pkt. Obecnie najbliższymi barierami dla podaży są okolice 101,25 pkt, i 101 pkt.
Jednak dzisiaj nadal to strona popytowa na wykresie BOSSAPLN bierze górę. Notowania tego indeksu dotarły obecnie do poziomu 101,60 pkt., który jest najbliższym technicznym oporem. Jeśli zostanie on pokonany, to ruch do poziomu 102 pkt. będzie prawdopodobny.
Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.
Słabość amerykańskiego dolara jest widoczna także na USD/PLN. Notowania tej pary walutowej przekroczyły wczoraj w dół poziom 3,03, będący technicznym wsparciem. Dzisiaj delikatnie odrabiają straty, jednak odbicie to jest symboliczne w porównaniu do skali wczorajszego spadku. Kolejnym technicznym wsparciem na wykresie USD/PLN jest rejon 3,02. Scenariusz spadku do tego poziomu jest prawdopodobny, chociaż wiele będzie zależeć od tego, co dzisiaj zostanie podane w komunikacie po posiedzeniu FOMC.
Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.
Z kolei na wykresie EUR/PLN wczoraj kluczowe z technicznego punktu widzenia było przebicie w dół wsparcia w okolicach 4,1380. Po pokonaniu tego poziomu notowania EUR/PLN przyspieszyły ruch w dół i szybko dotarły do kolejnego wsparcia (okolice 4,1287), po czym po krótkim zawahaniu również ta techniczna bariera została pokonana. Również w przypadku tej pary walutowej istotny będzie dzisiejszy komunikat FOMC, który wpłynie na wartość EUR/USD i pośrednio na EUR/PLN.
Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.
Dzisiaj kalendarz danych makro dla Polski jest pusty, dlatego pary walutowe powiązane z polskim złotym będą znów pod dużym wpływem sytuacji na szerokim rynku. Na większe ruchy być może poczekamy jednak dopiero do wieczora, kiedy to opublikowany zostanie protokół z posiedzenia FOMC.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Komentarz PLN: Złoty w dół do dolara po FED
Czwartkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty wobec euro i franka oraz spadek wyceny względem dolara amerykańskiego. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2155 PLN za
Przedświąteczny mini-optymizm (w USA)
Po neutralnej sesji poniedziałkowej inwestorzy w USA mieli do przetrawienia wiele raportów makroekonomicznych. Szczególnie dużo było tych z rynku nieruchomości. Te pierwsze były nieco zdefektowane, ale pomogły we wzroście cen
Rynki ropy w kanale cenowym z ryzykiem spadków
Ropa Brent rozpoczęła rok powtórką z dwóch poprzednich lat. Wyższe oczekiwania dotyczące wzrostu spowodowały ożywienie, które trwało aż do połowy lutego, kiedy obawy, że cena wyprzedziła dane fundamentalne, przyczyniły się
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!