Odwrócony kredyt hipoteczny przyjęty. Renta dożywotnia o krok do przodu

Odwrócony kredyt hipoteczny przyjęty. Renta dożywotnia o krok do przodu

23 października Sejm głosował nad 14 poprawkami wniesionymi przez Senat do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Ponad połowę poprawek odrzucono. Głosowanie przebiegało spokojnie, jedna tylko propozycja izby wyższej sprowokowała posłów do dodatkowych wystąpień.

Sejm zgodził się z opinią senatorów, że samo dostarczenie kredytobiorcy formularza informacyjnego nie może odbyć się później niż na 14 dni przed terminem zawarcia umowy kredytowej. W poselskiej wersji ustawy było to tylko 7 dni. Także poprawka dotycząca samej treści tego formularza, by uwzględniane w nim kwoty nie musiały być szacunkowe, spotkała się z aprobatą większości.

Burzę natomiast wywołała propozycja, by do uzyskania kredytu konieczny był akt notarialny. Dziennikarze komentujący wcześniej senackie poprawki uważali tę za najważniejszą i najbardziej potrzebną. Komisja jednak wnioskowała o odrzucenie jej i tak ostatecznie się stało. Jednak przed głosowaniem niezrzeszony poseł Wincenty Elsner oraz posłanka PiS Gabriela Masłowska próbowali zwrócić uwagę kolegów na fakt, że poprawka ta jest w interesie osób starszych, aby mogli oni dobrze zrozumieć treść umowy i świadomie zadecydować o swoim majątku. Nie zgodziła z tym sprawozdawca komisji poseł Krystyna Skowrońska twierdząc, że nadzór KNF powinien seniora wystarczająco zabezpieczyć, ma on też dwa tygodnie na zapoznanie się z umową, a konieczność zawierania umowy u notariusza podniosłaby tylko koszty samego kredytu. Teraz już pozostaje czekać tylko na podpis prezydenta.

My natomiast, jako fundusz hipoteczny z dużym zainteresowaniem śledzimy losy obu ustaw dotyczących hipoteki odwróconej. W naszym przypadku nie ma problemu z podpisywaniem umów notarialnie, bo w ten sposób są zawierane wszystkie nasze umowy z klientami.

Wnioskujemy natomiast o objęcie działalności funduszy hipotecznych nadzorem KNF, co zwiększyłoby bezpieczeństwo seniorów i wyeliminowało z rynku osoby i firmy działające w sposób nieuczciwy. Nad „naszą” regulacją wciąż jeszcze pracuje resort gospodarki. W ostatnim tygodniu w Ministerstwie odbywała się konferencja uzgodnieniowa. Uczestniczyłem w niej i cieszę się z szybkiego postępu prac nad ustawą i bardzo aktywnego i konstruktywnego udziału wszystkich uczestników procesu legislacyjnego. Mam nadzieję, że pełna współpraca i zaangażowanie w sprawę poprawy bezpieczeństwa seniorów zarówno polityków, urzędów, organizacji pożytku publicznego jak i biznesu zaowocuje, że już wkrótce wejdą w życie przepisy w pełni regulujące rynek hipoteki odwróconej w Polsce. Projekt ustawy zakłada wejście przepisów w życie 1 czerwca 2015 roku. Pozostaje wierzyć, że tempo prac nad nią się utrzyma i termin ten zostanie dotrzymany.

 

Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM

Previous Poranny komentarz walutowy – czekając na FED
Next Poranny komentarz giełdowy – odbicie w Europie

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Deweloperzy budują najmniejsze mieszkania od 2006 roku

Od prawie 6 lat deweloperzy oddają do użytkowania coraz mniejsze mieszkania. Od 2011 roku „kurczą się” też domy budowane przez osoby fizyczne – wynika z danych GUS opracowanych przez Lions

Nieruchomości 0 Comments

8 sierpnia ruszy pula środków z programu Mieszkanie dla Młodych

Według wstępnych informacji od 8 sierpnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych. Dzięki zmianom w zasadach programu na dopłaty dla kupujących własne M trafi dodatkowe ponad 100 mln zł, z tego

Nieruchomości 0 Comments

Budownictwo energetyczne w Polsce – szanse i zagrożenia

Jakie są wyzwania i szanse dla Polski w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie? Jakie ma ono znaczenie dla polskiej gospodarki? To pytania, na które odpowiedzi szuka niejeden deweloper czy inwestor

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź