Optymistyczne prognozy amerykańskiego Departamentu Rolnictwa – raport surowcowy
Podczas wczorajszej sesji na rynkach towarowych nie brakowało wyrazistych ruchów cenowych. Mocno podrożała kawa, kakao i pallad, z kolei na wyraźnym minusie znalazły się ceny pszenicy, kukurydzy i soku pomarańczowego. Indeks CRB zanotował spadek o 0,32% do poziomu 305,23 pkt.
Zapowiedź obfitych zbiorów pszenicy
Na szczególną uwagę zasługuje oczywiście sytuacja na rynkach zbóż. Wczorajszy dzień był bowiem zdominowany przez spekulacje, a potem reakcje inwestorów na miesięczny raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA). W publikacji tej departament podał optymistyczne prognozy dotyczące produkcji i zapasów zbóż w USA i na świecie.
Najmocniej na wczorajszy raport zareagowały ceny pszenicy. Notowania tego zboża w USA zniżkowały o ponad 2% po tym, jak USDA podwyższył prognozy globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2014/2015. Według departamentu, znajdą się one na poziomie 701,6 mln ton – to korekta w górę względem poprzedniej prognozy, wynoszącej 697 mln ton.
USDA zwrócił uwagę na trudną sytuację po stronie podaży w samych Stanach Zjednoczonych. Tamtejsze zbiory pszenicy będą słabe ze względu na niekorzystne warunki do upraw w ostatnich kilku miesiącach – doprowadziły one do spadku ilości i jakości wyprodukowanego zboża. Niemniej jednak, jednocześnie pozytywnie zaskakuje sytuacja w innych częściach świata. Obfitych zbiorów spodziewają się Chiny oraz Indie.
Ponadto, dobra sytuacja po stronie podaży jest oczekiwana w rejonie Morza Czarnego – o ile po wybuchu konfliktu ukraińskiego obawiano się, że wywoła on problemy z organizacją upraw zbóż czy ich eksportem, o tyle obecnie widać, że póki co tamtejszy rynek zbóż funkcjonuje bez większych problemów. Niemniej jednak, według ukraińskich instytucji, na optymizm jest jeszcze zbyt wcześnie, ponieważ to najbliższe miesiące będą kluczowe z punktu widzenia jakości upraw zbóż. A tu mogą pojawić się trudności, bowiem część farmerów może mieć problem ze zdobyciem finansowania na nawozy i pestycydy.
Wykres 1. Notowania pszenicy w USA – dane dzienne.
Kukurydza i soja: w oczekiwaniu na rekordowe zbiory
O ile zbiory pszenicy w USA raczej rozczarują, o tyle kraj ten szykuje się na kolejne świetne zbiory kukurydzy i soi. Ten scenariusz potwierdził także Departament Rolnictwa, który podniósł prognozy produkcji obu zbóż w USA w nadchodzącym sezonie.
Już w ubiegłym roku żniwa kukurydzy i soi w USA były imponujące. Na rynku kukurydzy pozwoliło to na uzupełnienie zapasów tego zboża, co z kolei wpływa negatywnie na poziom cen kukurydzy na amerykańskim rynku. Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia na amerykańskim rynku soi. Poziom zapasów tego zboża jest bardzo niski ze względu na duży popyt zagraniczny na soję z USA w ostatnich miesiącach. W rezultacie, Amerykanie są zmuszeni zwiększyć poziom importu soi do rekordowego poziomu, aby dotrwać do tegorocznych żniw.
Wykres 2. Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne.
Wykres 3. Notowania soi w USA – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Raport surowcowy – Raport GS pogorszył nastroje na rynku ropy
Indeks TR/Jefferies w trakcie poniedziałkowej sesji zanotował słabsze otwarcie, jednak na bazie słabszego dolara amerykańskiego odreagowanie pozwoliło zamknąć bilans handlu nieznacznie powyżej piątkowego odniesienia. W dalszym ciągu jednak tkwimy w
Raport surowcowy – Czekając na dane i nowe sankcje
W centrum uwagi: • UE ma wypracować wspólne stanowisko wobec Rosji • Dane nie pozostaną bez znaczenia Wczoraj kalendarium makroekonomiczne było puste i zmuszało inwestorów do koncentracji swojej uwagi na
Ropa WTI wciąż poniżej 85 USD za baryłkę
Notowania ropy naftowej WTI dzisiaj nadal znajdują się pod presją podaży. Od początku tego tygodnia można jednak postrzegać ten rynek w kontekście konsolidacji w rejonie 84-86 USD za baryłkę. Dzisiejszy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!