Otwarcie w Europie bez kierunku
W poniedziałek rano inwestorzy nie mają powodów do podejmowania decyzji o dużym znaczeniu przed publikacją licznych danych i czwartkowym posiedzeniem ECB.
W piątek indeksy w Europie rozpoczęły dzień od spadków, co należy odczytać jako korektę wyskoku z poprzedniego dnia, który z kolei był owocem dobrego zachowania Wall Street w pierwszej części czwartkowej sesji. Jednak do końca dnia w czwartek S&P już spadał i inwestorzy w Europie w piątek rano korygowali z tego powodu swoje nastawienie do akcji. Rynki szybko weszły w tryb uśpienia przed publikacją popołudniowych danych o dynamice PKB w USA w I kwartale. Dane okazały się słabsze od założeń, ale nie zrobiło to dużego wrażenia w Europie i ostatecznie DAX i FTSE straciły po 0,2 proc., a CAC40 0,8 proc. WIG20 zyskał natomiast 0,3 proc., cały nasz region wyróżniał się na tle Europy, indeks w Rydze zyskał 2 proc.
Na Wall Street indeksy spadały w pierwszej części sesji, co można tłumaczyć właśnie raportem o dynamice PKB (wzrost o 2,5 proc. wobec oczekiwanych 3 proc.). W połowie sesji, gdy strata indeksu sięgała 0,5 proc., tendencje odwróciły się i przed końcem dnia indeks zdołał nawet wyjść na plus. Pojawiły się bowiem głosy, że w istocie dynamika PKB nie jest wcale słaba (w IV kw. było to 0,4 proc.), zaś rozczarowanie wynika tylko z niższego udziału zapasów we wzroście, zaś wydatki konsumentów i wydatki firm na inwestycje utrzymują się na zadowalającym poziomie. Mimo to, w końcówce raz jeszcze przeważyli sprzedający i S&P stracił ostatecznie 0,2 proc. Indeks giełdy w Meksyku spadł o 1,5 proc., a Sao Paolo o 1,3 proc.
Giełdy w Szanghaju i Tokio były w poniedziałek nieczynne z powodu święta (Tokio wróci do gry jutro, Szanghaj w czwartek). W Seulu indeks stracił 0,2 proc., a w Hong Kongu zmieniał się nieznacznie na pół godziny przed końcem notowań.
Podobnego zachowania możemy oczekiwać w Europie, gdzie inwestorzy mogą wyczekiwać już na efekt czwartkowego posiedzenia ECB (oczekiwana obniżka stóp) i na komunikat z posiedzenia Fed w środę. Do tego czasu pewien wpływ na decyzje inwestorów mogą mieć dane o wydatkach Amerykanów (dziś o 14:30), publikacja indeksów PMI (środa i czwartek) czy wydarzenia polityczne (Włochy, Grecja). Warto też pamiętać o piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Impulsów do działania nie zabraknie więc w tym tygodniu, ale początek poniedziałkowej sesji może być spokojny. Najmniej emocji możemy mieć na GPW, która z powodu układu kalendarza (wolna środa i piątek) może cierpieć z powodu mniejszej aktywności inwestorów.
Emil Szweda, Open Finance
Może to Ci się spodoba
Bernanke rządzi rynkami
Inwestorzy z dużym zniecierpliwieniem oczekiwali wczorajszego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke przed Komitetem Ekonomicznym amerykańskiego Senatu. Przekonywał, że jest stanowczo zbyt wcześnie na ograniczenie programu stymulującego amerykańską gospodarkę, ponieważ
Browary rzemieślnicze stanowią ok. 2 proc. rynku
Piwowarstwo rzemieślnicze stanowi obecnie ok. 2 proc. rynku piwa. W ciągu dekady może jednak sięgnąć 10 proc. udziału w konsumpcji – przekonuje prezes Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Kwotowo może to być
Złoto: jest i będzie nerwowo
Cena złota spada regularnie od października ubiegłego roku. Inwestorzy zwrócili się w kierunku akcji, które są beneficjentem zmniejszania pozycji na rynku metali szlachetnych. Ruch ceny złota odbywa się jednak w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!