Poranny komentarz giełdowy – dobra sesja w Japonii

Poranny komentarz giełdowy – dobra sesja w Japonii

Podczas azjatyckiej sesji mieliśmy odczyty inflacji CPI w Japonii. Kraj kwitnącej wiśnie nie zaskoczył i opublikowane dane za czerwiec zgodnie z konsensusem. Inflacja CPI wyniosła w poprzednim miesiącu 3.6% r/r, gdzie wynik ten bliski jest historycznych szczytów z początku lat 90.

Japońscy inwestorzy zachęceni odczytem inflacji wysłali indeks Nikkei 225 na sesyjne szczyty, indeks wzrósł aż o 1.13%. Lekko ponad 1% zyskuje też chiński Shanghai Composite: 1.02%. W ślad za nimi poszedł również Hang Seng, który przez większość sesji tracił, ale pod sam koniec odrobił straty i aktualnie jest lekko nad kreską: 0.12%.

Amerykańska sesja zakończyła się dosyć płasko, po starcie na dosyć solidnych wzrostach. S&P 500 niewiele na plusie: 0.05%, DJIA stracił -0.02% a Nasdaq -0.04%. Jak widać oscylowanie wokół historycznych szczytów nie służy amerykańskim indeksom. Wczoraj ciążyły przede wszystkim Caterpillar, pomimo publikacji dosyć dobrych danych, oraz Intel i Boeing. Po sesji poznaliśmy wyniki 3 ważnych spółek: Visy, Starbucksa i Amazona. Zaskoczyła jedynie ta ostatnia publikując stratę o wiele większą niż spodziewał się tego rynek, strata na akcję wyn0iosła -0.24 USD, kiedy konsensus Wall Street zakładał -0.14 USD. Starbucks lekko powyżej oczekiwań: EPS 0.67 USD (konsensus: 0.66 USD), Visa trochę lepiej: EPS 2.17 USD (konsensus: 2.09). Przychody firm niewiele więcej powyżej oczekiwań. Na wczorajszej sesji królował Facebook, który po świetnych danych opublikowanych po przedwczorajszej sesji rósł wczoraj nawet o 6%, ostatnie sesję skończył na 3.69% plusie. Dzisiaj z ciekawszych spółek swój raport finansowy opublikuje Xerox o 7:00 czasu lokalnego, prognozuje się EPS na poziomie 0.26 USD.

Sesja w Europie nie poszła w ślad za azjatycką i otworzyła się nieco pod kreską. O godzinie 9:00 kluczowym odczytem, przede wszystkim dla niemieckiego DAXa będzie indeks instytutu IFO, który najbardziej wiarygodnie obrazuje kondycję niemieckiej gospodarki. Prognozuje się niewielki spadek do 109.4 w lipcu, kiedy to odczyt za czerwiec wyniósł 109.7. Warto również zwrócić uwagę na publikację wstępnych odczytów PKB w Wielkiej Brytanii. Konsensus nie zakłada zmiany w stosunku do I kwartału: 3.1% r/r. Ostatnie dane z wysp brytyjskich lekko rozczarowują, dlatego lepsze dane okazałyby się motorem do wzrostu nie tylko dla indeksu FTSE 100 ale także dla funta. Na godzinę 10:00 CAC 40 tracił najwięcej: -0.59, DAX: -0.11, FTSE 100: -0.06.

WIG 20 na otwarciu otworzył się na lekkim minusie, aby następnie przystąpić do umiarkowanych wzrostów. Na godzinę 10:00 warszawski parkiet lekko traci, WIG 20: -0.01%.

Michał Stajniak
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Previous Komentarz PLN: Rozpady rządów na wschodzie Europy, PLN stabilny
Next Poranny komentarz walutowy – Euro pod presja indeksu Ifo

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Europa znów rośnie

Drugi kwartał był bardzo dobry w europejskiej gospodarce. Południe kurczyło się mniej, Francja urosła o 0,5% q/q, a Niemcy aż o 0,7%. W Europie jest lepiej, ale dane za drugi

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz do rynku złotego

Środowy, poranny handel na rynku złotego przebiega pod znakiem stabilizacji w rejonie ostatniej 4-sesyjnej konsolidacji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1950 PLN za euro, 3,0922 PLN wobec amerykańskiego dolara

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – Draghi osłabia euro

Pod koniec wczorajszej sesji zauważalne było spore osłabienie się franka szwajcarskiego głównie do europejskiej waluty. Dolar nie potrafił wykorzystać wczorajszych świetnych publikacji danych makroekonomicznych i pod koniec sesji większość walut

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź