Poranny komentarz walutowy – Korekta na rynku dolara
Najważniejszym wydarzeniem na rynku walutowym była poranna publikacja minutes z posiedzenia Reserve Bank of Australia, a także publikacja pakietu danych z chińskiej gospodarki, w tym informacji o wzroście gospodarczym w III kwartale bieżącego roku. W trakcie dzisiejszego poranka jedną z najsłabszych walut była amerykański dolar, który tracił w stosunku do wszystkich walut G10.
Władze centralnego banku w Australii w protokole ze swojego posiedzenia po raz kolejny powtórzyły, iż pomimo ostatniego osłabienia australijskiej waluty jej kurs pozostaje wysoko z perspektywy historycznej. Wyraziły one także zaniepokojenie czynnikami związanymi ze słabnącym wzrostem w Chinach i dość niepewną sytuacją w Japonii. Z drugiej strony RBA optymistycznie patrzy na popyt wewnętrzny, zwłaszcza, że rynkowe stopy cały czas spadają i dostępność kredytów rośnie. Dodatkowo członkowie RBA zaznaczyli, że nie oczekują zmian stóp w najbliższym okresie. Po publikacji minutes dolar australijski lekko się umocnił, jednakże para AUD/USD zaczęła mocniej rosnąć dopiero w następstwie odczytów z Chin. Chiny, jako pierwsza z największych gospodarek, podały informacje o wzroście gospodarczym w III kwartale tego roku. PKB wzrósł o 7,3% w ujęciu rocznym, co jest odczytem lekko powyżej rynkowych oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 7,2%. Ze względu na zależność gospodarki australijskiej od gospodarki chińskiej, dane te miały pozytywny wpływ na wycenę tamtejszego dolara, który o poranku był jedną z najmocniejszych walut G10.
Od rana rosną także notowania pary EUR/USD, a głównym powodem wzrostów, z uwagi na brak istotnych odczytów makroekonomicznych, jest przede wszystkim lekki ruch w górę na rynku kontraktów na stopę procentową w europejskiej walucie. Stawki dla dolara pozostają od wczoraj dość stabilne, jednakże ruch na parze EUR/USD jest odrobinę mniejszy niż wynikałoby to z ruchów na rynku stopy procentowej. Dywergencja pomiędzy kursem głównej pary walutowej a spreadem kontraktów na stopę procentową w euro i dolarze zwiększa się, co może sprzyjać kontynuacji wzrostowej korekty na parze EUR/USD.
O poranku stabilny pozostaje polski złoty, który niewiele zyskuje w stosunku do dolara, a także brytyjskiego funta. O godzinie 10:00 za dolara płacono 3,2959zł, za euro 4,2262zł, za franka szwajcarskiego 3,4997zł, a za funta 5,3263zł.
Jakub Stasik
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB
Może to Ci się spodoba
Dane w USA
Bardzo słaby finalny odczyt dynamiki PKB w I kwartale potwierdza, że zima zamroziła gospodarkę amerykańską znacznie mocniej niż większość sądziła. Wymowę danych łagodzi jednak fakt, iż odnoszą się do przeszłości.
Trwa wyczekiwanie na FED
Poranny, wtorkowy handel na rynku złotego przynosi kontynuację 5-sesyjnej konsolidacji na rynku złotego z lekkim wskazaniem na dalsze próby aprecjacji krajowej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1740 PLN
Draghi opodatkował banki
Długo zapowiadane „drastyczne” działania na rzecz pobudzenia gospodarki Eurostrefy, w końcu się zrealizowały. Mario Draghi zaniepokojony widmem deflacji, a co za tym idzie, niskim popytem wewnętrznym, zdecydował się na wprowadzenie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!