Poranny komentarz walutowy – spokojny początek tygodnia
Poniedziałek nie przyniesie publikacji istotnych danych makroekonomicznych, a więc można spodziewać się zmniejszonej zmienności na rynku walutowym.
Natomiast z danych, które już dziś w nocy opublikowano wynika, że PKB Japonii wzrósł mocniej niż wcześniej oczekiwano. Finalnie było to 1,6% w ujęciu kwartalnym, a nie 1,4% jak wcześniej zakładano. W ujęciu annualizowanym oznacza to wzrost na poziomie 6,7%, czyli ponad punkt procentowy wyżej względem wcześniejszego szacunku. Dobre dane mogą zmniejszać szanse na dalsze luzowanie polityki monetarnej przez Bank Japonii, co powoduje, że dziś obserwujemy umocnienie jena. Iwata z BoJ dziś w parlamencie powiedział, że polityka Banku sprawdza się, a cel inflacyjny w postaci 2% będzie osiągnięty w 2015 roku. Przy takim podejściu jen może pozostawać nadal relatywnie mocny. Kurs pary USDJPY obecnie to 102,44. Rynek lekko koryguje dzisiejszy spadek z poziomu 102,64 do 102,36.
Ostatnie umocnienie koryguje również złoty, którego siła w zeszłym tygodniu była ponadprzeciętna. Kurs EURPLN spadł do poziomu 4,08, kurs USDPLN zniżkował do 2,99, a CHFPLN do 3,35. Natomiast GBPPLN spadł do 5,03. Na tę chwilę można zakładać, że każde odbicie na parach ze złotym będzie jedynie korektą w trendzie umacniającym naszą walutę. Stąd też niewykluczone, że w średnim terminie zobaczymy jeszcze spadek do 4,05 lub do 4,00 w przypadku EURPLN, a para USDPLN pokona silne wsparcie przy testowanym poziomie 2,99. Z kolei dla notowań CHFPLN dalsza bariera wypada przy 3,32 i po pokonaniu 3,35 tam właśnie rynek mógłby zmierzać.
Na głównej parze walutowej EURUSD obserwujemy względny spokój. Rynek znajduje się przy poziomie 1,3640, czyli w rejonie piątkowego maksimum. Można zakładać, że z technicznego punktu widzenia tak silna korekta z ubiegłego tygodnia może być tu jeszcze kontynuowana w stronę 1,3700. Kluczowe wsparcie to 1,3630.
O godzinie 10:11 za dolara należało zapłacić 3,00, za euro 4,09, za franka 3,35, a za funta 5,04 złotego.
Daniel Kostecki
XTB
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz giełdowy – czy optymizm przeważy na rynkach wschodzących
Dzisiejsza noc przynosi udaną sesję giełdową w Azji i coraz bardziej optymistyczne nastroje w Chinach. Zdaniem chińskich ekonomistów drugi kwartał przyniósł wyraźną poprawę nastrojów w rodzimej gospodarce, poparty stabilizacją wzrostu
Poranny komentarz giełdowy – spokój na rynkach po wczorajszej przecenie
Ostatnie sesje na światowych rynkach przynoszą spadki, które wczoraj nie ominęły także warszawskiego parkietu. Notowania indeksu WIG 30 w ciągu sesji mimo wszystko radziły sobie lepiej niż pozostałe europejskie giełdy.
Wyraźnie zyskujący dolar może mieć negatywny wpływ na emerging markets – Komentarz do rynku złotego
… a więc także na złotego. Kolejna, silna fala umocnienia amerykańskiej waluty doprowadziła do wyraźnego przełamania kluczowych poziomów na indeksie koszyka BOSSA USD (71,91 pkt.), czy też EUR/USD (1,2750). W
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!