Poranny komentarz walutowy – wyprzedaż złotego trwa

Poranny komentarz walutowy – wyprzedaż złotego trwa

Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osłabienie złotego co wynika bezpośrednio z sytuacji geopolitycznej. W poprzednich dniach słabość naszej waluty spowodowana była informacjami o sankcjach, które zostały narzucone ze strony europejskiej na Rosję, a ponadto ze strony rosyjskiej na kraje Zachodu. Chodzi tu między innymi o zakaz importu do Federacji Rosyjskiej produktów mlecznych, sera, wołowiny, wieprzowiny, owoców i warzyw, nie tylko z Polski, ale także z UE, USA, Kanady, Norwegii i Australii. Dzisiejszy ruch wzrostowy na parach ze złotym to oczywiście pokłosie nocnej reakcji rynku na deklarację Obamy, który dokonał autoryzacji limitowanych ataków na pozycję islamistów w północnym Iraku. Obama powiedział również, że ataki amerykańskiego lotnictwa będą przeprowadzane jeśli zaistnieje potrzeba ochrony amerykańskiego personelu oraz jazydów. Jazydzi zamieszkują północne tereny Iraku i są celem irackich bojowników. Prezydent potwierdził, że będą dokonywane zrzuty wody pitnej oraz żywności dla tej ludności.

Para EURPLN dotarła do poziomu 4,22, gdzie rysuje się strefa podaży. Pamiętajmy jednak, iż w dużym stopniu wyprzedaż złotego napędzają czynniki polityczne, dlatego bariery techniczne nie muszą mieć kluczowego znaczenia. Tym niemniej po pokonaniu 4,22 para – niezwykle stabilna w ostatnich miesiącach – otworzy sobie drogę do dalszych wzrostów. Nieco inną sytuację mamy na USDPLN, gdzie wzrosty straciły impet i notowania, które przed godziną 8:00 były blisko poziomu 3,16 spadły poniżej 3,15 i w tym przypadku słowa Obamy działają na korzyść złotego.

Dzisiejsza sesja nie przyniesie wielu ważnych danych makroekonomicznych. W czasie porannych godzin mieliśmy publikację bilansu handlu zagranicznego z Niemiec za czerwiec, który wyniósł 16,2 mld EUR. Eksport wzrósł m/m o 0,9% natomiast import o 4,5%. W kolejnych miesiącach rynki mogą skupiać uwagę właśnie na tych odczytach w związku z sankcjami nałożonymi na kraje UE. O godzinie 14:30 mamy publikację odnośnie zmiany zatrudnienia oraz stopy bezrobocia w Kanadzie, które z pewnością wpłyną na zmienność na parze USDCAD. Na pozostałe waluty w czasie dzisiejszej sesji będą jednak wpływać czynniki geopolityczne.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

Previous Komentarz PLN: Sytuacja na wschodzie „pogrąża” złotego
Next Poranny komentarz giełdowy - Obama znów trzęsie rynkami

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Ropa naftowa na czteroletnim minimum

Euro (EUR) wzrosło wczoraj do poziomu 1.2491 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) w oczekiwaniu na dzisiejszą publikację poziomu PKB oraz wskaźnika inflacji CPI. Wspólna waluta pozostaje pod presją, ponieważ

Komentarze rynkowe 0 Comments

Czy Ukraina pogorszy nastroje w dłuższym terminie?

Za nami tydzień pełen emocji, który zakończył się bardzo pozytywnym zakończeniem na parkietach w USA oraz Polsce. Stało się tak pomimo gorszego odczytu PKB za IV kwartał w Stach Zjednoczonych,

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz giełdowy – w oczekiwaniu na FED

Po dość płaskich sesjach na giełdach w Europie i na Wall Street oraz w Azji dziś zmienność na rynkach powinna być dużo większa. Wydarzeniem dnia będzie dziś posiedzenie Rezerwy Federalnej.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź