Prawidłowa pielęgnacja skórzanej tapicerki
Tapicerka ze skóry prezentuje się bardzo efektownie, jednakże pod warunkiem, że jest ona zadbana. Poniżej prezentujemy sposób, jak należy prawidłowo czyścić i konserwować skórzaną tapicerkę, a także… jak odróżnić go od sztucznej skóry, którą należy pielęgnować w zupełnie inny sposób.
Naturalna skóra, zakładając, że jest dobrze wyprawiona,to trwały i solidny materiał, który z całą pewnością posłuży przez długie lata, nie mniej jednak wymaga on odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Pozostawiona sama sobie lub czyszczona w nieodpowiedni sposób stanie się twarda i nieestetyczna, na jej powierzchni mogą pojawić się pęknięcia, które negatywnie wpłyną na użytkowanie auta.
Tapicerka ze skóry znajduje się w wielu samochodach, niestety, w autach używanych jest ona często sfatygowana i zniszczona, a to oznacza konieczność dodatkowej inwestycji, czyli wymianę tapicerki. Warto jednak pamiętać, że istnieje sposób, by uratować nawet bardzo zniszczoną tapicerkę skórzaną a co ważniejsze, zadanie to jest znacznie łatwiejsze niż wskrzeszanie tapicerki tekstylnej lub wykonanej z tworzyw sztucznych.
Naturalna skóra zazwyczaj jest porowata, nie ma gładkiej faktury, dzięki czemu może wchłaniać wilgoć i swobodnie oddychać, co automatycznie przekłada się na komfort użytkowania – na tego typu siedzeniach siedzi się znacznie wygodniej i bardziej komfortowo. Niestety, na tego typu powierzchniach znacznie łatwiej zbiera się brud, w tym drobinki piasku, które przyczyniają się do wycierania się warstwy ochronnej.
W skórę wnika także pot osób korzystających z auta, zwłaszcza, gdy jest to co najmniej kilkugodzinna podróż, ponadto powierzchnia skórzanej tapicerki może ulec przebarwieniom podczas kontaktu z barwiącymi elementami odzieży – np. z jeansowymi spodniami. Skóra łatwo wchłania także zapachy. W praktyce oznacza to, że – chcąc uniknąć problemów – należy ją odpowiednio pielęgnować.
Wiele osób używa w tym celu standardowe środki czyszczące lub chemię domową – jest to duży błąd! Rozwiązania te mogą niszczyć skórę, zapewniając efekt odwrotny do pożądanego. Tapicerka może też stracić naturalną elastyczną, stając się jednocześnie nieprzyjemną w dotyku.
Jeśli jesteśmy przy temacie elastyczności – naturalna skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia. Wysokie temperatury oraz promienie UV powodują, że skóra wysycha i ulega starzeniu, podobnie zresztą jak w przypadku ludzkiej skóry. W tej sytuacji konieczna jest odpowiednia pielęgnacja.
Różnica polega jednak na tym, że żywa skóra w pewnym zakresie potrafi się zregenerować, czyli odpowiednio odżywić, tworząc warstwę lipidową, w przypadku skórzanej tapicerki samoregeneracja jest niemożliwa, dlatego też konieczne są odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, polegające nie tylko na czyszczeniu, ale także odpowiedniej konserwacji i nawilżaniu za pomocą specjalnych preparatów z filtrem UV.
Skóra,która przez dłuższy czas nie była pielęgnowana wymaga użycia większej ilości mleczka lub emulsji czyszczącej.
Czystość i nawilżenie skórzanej tapicerki
Przeglądając fora internetowa często można znaleźć rady dotyczące prawidłowej pielęgnacji skórzanej tapicerki. Jak wynika z prezentowanych na forach wpisów, do pielęgnacji skórzanej tapicerki nie wolno używać zwykłych kremów kosmetycznych – sprawdzą się one co prawda w przypadku żywej skóry, należy jednak pamiętać, że tapicerka skórzana ma zupełnie inne właściwości. Efektem tego typu zabiegów mogą być tłuste plamy na odzieży osób korzystających z samochodu – chcąc tego uniknąć, należy sięgnąć po preparaty specjalistyczne.
Często można spotkać się z pytaniem, jak często należy pielęgnować skórzaną tapicerkę? Zabieg ten powinien być wykonywany nie rzadziej niż raz na 2-3 miesiące, także w sytuacji, gdy skóra prezentuje się nienagannie,przynajmniej na pierwszy rzut oka – warto jednak zakonserwować ją i oczyścić. Jeśli skóra jest brudna należy działać natychmiast.
W sytuacji, gdy wierzchnia część materiału ulegnie wytarciu, należy poprosić o pomoc specjalistów – jeśli nie pojawiły się głębokie pęknięcia o przetarcia na wylot, skórę można polakierować, odtwarzając jej naturalny odcień i fakturę. Gruntowne odnowienie jednego fotela to koszt w granicach 200-400 zł, natomiast odmłodzenie gałki, kierownicy lub dźwigni zmiany biegów kosztuje od 100 zł. Uzyskany efekt zazwyczaj jest lepszy niż w przypadku ponownego obszywania wszystkich elementów.
Więcej dowiesz się na: dnd.com.pl
Może to Ci się spodoba
Światowy rynek gier komputerowych wart ponad 90 mld dolarów
91,5 mld dol. wart jest globalny rynek gier komputerowych – wynika z szacunków firmy Newzoo. W tym roku jego wartość może być bliska 100 mld dol. Wielkość polskiego rynku szacowana jest
Rynek gier komputerowych to przede wszystkim CD Projekt
„Wiedźmin 3: Dziki Gon” była najczęściej wymienianą grą w publikacjach medialnych w ubiegłym roku. Od momentu wprowadzenia jej na rynek w Polsce sprzedano 375 tys. egzemplarzy gry (wraz z dodatkiem „Serca z kamienia”), a na całym
Liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach może spaść do zera. Będzie to możliwe dzięki nowym technologiom
Co roku na drogach całego świata ginie ponad 1,25 miliona osób. Zdecydowana większość wszystkich wypadków to efekt błędu człowieka. Odkąd w samochodach osobowych w Europie obowiązkowo montowane są systemy wspomagania hamowania, liczba
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!