Kiedy przedsiębiorca może rozliczać podatek ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na PIT-28
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub jawnej oraz osób fizycznych oraz z najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze. Ryczałtowcy składają zeznanie roczne na formularzu PIT-28 do dnia 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
Zgłoszenie wyboru ryczałtu przez przedsiębiorcę
Rozliczanie przychodów podatnika w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest możliwe pod warunkiem dokonania zgłoszenia o wyborze tej metody. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność będzie mógł korzystać z ryczałtu i rozliczać PIT-28 pod warunkiem dokonania zgłoszenia do naczelnika właściwego urzędu skarbowego o swoim wyborze w momencie rozpoczynania działalności (najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu).
Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą również zgłosić swoją decyzję o wyborze formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych już na wniosku rejestracyjnym CEIDG-1.
Jeśli przedsiębiorca prowadzi już działalność opodatkowaną według innych zasad i chciałby zmienić sposób opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może to zrobić jedynie z początkiem nowego roku podatkowego. Zgłoszenia musi dokonać do 20 stycznia. Jeśli spóźni się ze zgłoszeniem, na zmianę metody opodatkowania będzie musiał czekać aż do następnego roku. Nie ma możliwości przejścia na ryczałt w trakcie roku.
Przedsiębiorca może też zrezygnować z opodatkowania limitem od przychodów ewidencjonowanych i przejść na inna formę opodatkowania tylko po zakończeniu roku podatkowego składając stosowne oświadczenie w urzędzie skarbowym do 20 stycznia. Rezygnacja z ryczałtu w trakcie roku nie jest możliwa. Przejście z ryczałtu na opodatkowanie na zasadach ogólnych według skali może nastąpić w trakcie roku po przekroczeniu limitu przychodów lub dokonaniu sprzedaży na rzecz pracodawcy.
Ryczałt od przychodów z działalności gospodarczej
Podatnicy mają prawo wybrać jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i rozliczanie na PIT 28 w momencie rozpoczynania prowadzenie działalności pod warunkiem, że ich działalność nie znajduje się na liście wykluczeń w Ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.Lista ta obejmuje m.in właścicieli aptek, lombardów, kantorów wymiany walut, przedstawicieli wielu wolnych zawodów, sprzedawców części do pojazdó mechanicznych,przedsiębiorcow swiadczacych usługi reklamowe, finansowe m.in, producentów wyrobów objętych akcyzą.
Przedsiębiorcy, którzy już prowadzili działalność w poprzednim roku (indywidualnie lub w formie spółki osób fizycznych), mają możliwość rozliczania się i składania zeznania na PIT-28 , jeżeli nie przekroczą limitu przychodów z działalności, który obecnie określony jest jako równowartość 150.000 euro zarówno z samodzielnej działalności, jak i jako suma przychodów wspólników spółki. Jesli doytychczas rozliczali się ryczałtem, po przekroczeniu limitu muszą przejść na zasady ogólne obliczania podatku.
Sposób obliczania limitu
Limit wyrażony jest w euro i na walutę polską przelicza się go według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
W roku 2016 obowiązujący limit 150 tys. euro przeliczony na polskie złote wynosi 636 555 zł. Limit ten obowiązuje podmioty kontynuujące działalność samodzielną oraz spółki cywilne. Natomiast podmiotów rozpoczynających działalność nie obowiązują limity.
Wyższy limit dla ryczałtu od 2017 r.
Obecny maksymalny próg przychodów dający możliwość korzystania z ryczałtu od przychodów ustalony został od 2008 roku. Informacje przekazywanych Ministerstwu Rozwoju przez organizacje przedsiębiorców wskazują na potrzebę podniesienie tego limitu.
W projektowanej ustawie przewidywane jest podniesienie progu opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej do kwoty 250.000 euro od 1 stycznia 2017 roku.
Głównym celem podwyższenia kwoty limitu jest zmniejszenie obciążeń administracyjnych związanych z wypełnianiem obowiązków podatkowych najmniejszych podmiotów gospodarczych. Zmiana obecnego limitu przychodów uprawniającego do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych ze 150 000 euro do 250 000 euro przyczyni się do uproszczenia procedur podatkowych dla większej grupy małych przedsiębiorców.
Obowiązywanie nowych kwot limitu spowoduje, że większa grupa małych podatników będzie mogła być objęta uproszczonymi formami rozliczania podatków i rozliczać PIT-28. Ryczałt ewidencjonowany jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej, ułatwi więc wykonywanie działalności gospodarczej. Stosowanie go w szerszym zakresie powinno przyczynić się do większej aktywności gospodarczej wielu małych przedsiębiorców.
Może to Ci się spodoba
Działka nad wodą – dobra inwestycja czy pułapka?
Działka nad brzegiem rzeki czy jeziora stanowi wymarzoną lokalizację na domek letniskowy. Zakup takiej nieruchomości za niewygórowaną cenę to inwestycyjna gratka. O ile nie okaże się, że budowa domu w
Utrata zęba – czym grozi?
Utrata zęba może przytrafić się z wielu powodów – od nieszczęśliwych wypadków, poprzez choroby dziąseł aż do nieprawidłowej pielęgnacji. Niemal połowa Polaków ma ubytki w uzębieniu, które najczęściej są przez
Jak korzystać z rządowego wsparcia eksportu?
Mimo rosyjskiego embarga w 2014 roku wartość polskiego eksportu żywności zwiększyła się o 4,5 proc. do 21,3 mld euro w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej: według prognoz w najbliższych
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!