Pułapki Kredytu konsolidacyjnego

Pułapki Kredytu konsolidacyjnego

W czasach, gdy młody człowiek jest zmuszony do życia na kredyt pojawia się pytanie: Co zrobić, gdy dług przerasta możliwości finansowe? Chcesz własne mieszkanie? Idziesz do banku po kredyt. Nowy samochód – to samo. A do tego debet na koncie, zobowiązania na kartach kredytowych, i jeszcze niespłacony kredyt gotówkowy. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść konsolidacja zobowiązań.

Na czym polega konsolidacja?

Bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego przejmuje dotychczasowe zobowiązania klienta i spłaca je. Natomiast kredytobiorcy pozostaje jedno zobowiązanie w postaci tegoż kredytu z jedną skonsolidowaną ratą. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że łatwiej można odzyskać i utrzymać kontrolę domowych finansów i podreperować budżet domowy. Możliwe jest to dzięki niższej racie kredytu niż suma wszystkich rat dotychczasowych zobowiązań, które zostały skonsolidowane.

Haczyki  w kredycie

Takie rozwiązanie niesie ze sobą, poza oczywistymi korzyściami, również koszty kredytu. Każdy powinien pamiętać o tym, że bank nie udziela darmowego kredytu. Mowa tu nie tylko o samych odsetkach, ale również o dodatkowych kosztach, które bardzo często są dużo wyższe i sprawiają, że kredyt konsolidacyjny staje się bardzo drogim rozwiązaniem. Może to być, np. prowizja za udzielenie kredytu. Większość banków rezygnuje z tej opłaty, ale tam, gdzie nadal się dolicza prowizję może ona wynosić więcej niż 10% wartości całego zobowiązania.  Kolejną zastanawiająca sprawą jest wymóg, który stawia bank kredytobiorcy. Każdy posiadacz kredytu musi mieć również konto osobiste w banku, w którym ma kredyt. Dzięki temu kredytobiorca jest jeszcze bardziej uzależniony od banku.

Ubezpieczenie to podstawa

Przy każdym kredycie bank wymaga od swojego klienta ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. Takie ubezpieczenie gwarantuje spłatę zobowiązania  w przypadku niemożności spłaty przez kredytobiorcę. Sytuacje, w których ta zasada działa są podane w szczegółach umowy między kredytobiorcą, a ubezpieczycielem. Taką sytuacją jest moment śmierci kredytobiorcy. W takim przypadku firma ubezpieczeniowa zobowiązuje się spłacić zobowiązanie.

Analiza oferty

Z całą pewnością można stwierdzić, że kredyt konsolidacyjny jest dobrym rozwiązaniem na chwilową niepłynność finansową związaną z długami. Jednak decydując się na niego każdy powinien mieć pełną świadomość z jakimi kosztami się wiąże taka decyzja. W związku z tym przy wyborze banku trzeba nie tylko sprawdzić oprocentowanie, ale również porównać je i zwrócić uwagę na inne koszty, które na pierwszy rzut oka mogą wydać się niepozorne, ale które mogą sprawić, że nasz kredyt nie rozwiąże naszych problemów finansowych. Co więcej stanie się naszym kłopotem, który przysporzy nam tylko kolejnego bólu głowy. Dlatego przed wyborem warto jest porównać ze sobą kilka ofert i zdecydować się na te najbardziej odpowiadającą.

Previous Recepta na szybką gotówkę
Next Czy cena srebra pójdzie w górę?

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Firmy zaciągają coraz więcej kredytów. Ich koszt może być niższy nawet o 40 proc

Eksperci uważają, że niekorzystne otoczenie nie wpływa na razie na aktywność sektora bankowego wobec przedsiębiorstw. W tym roku akcja kredytowa kierowana do firm ma się zwiększyć o 12 proc. Najbardziej spowolni dynamika

Rynek finansowy 0 Comments

Polskie banki dobrze sobie radzą na tle europejskich. Muszą jednak szukać dalszych oszczędności

Banki działające w Polsce są beneficjentami dobrej sytuacji w gospodarce, ale szukanie oszczędności będzie w kolejnych latach jednym z największych wyzwań stojących przed nimi – wskazują eksperci A.T. Kearney. W ubiegłym roku w sektorze koszty

Rynek finansowy 0 Comments

W 2019 roku nastąpią duże zmiany w rachunkowości

Za półtora roku zacznie obowiązywać nowy, międzynarodowy standard w rachunkowości, który dotyczy umów leasingowych. Rewolucja w rozliczeniach obejmie zwłaszcza duże firmy, banki, międzynarodowe koncerny i spółki notowane na warszawskiej giełdzie. Zmiana całkiem zlikwiduje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź