Rosną potrzeby inwestycyjne rolników. Zakup maszyn i urządzeń najczęściej finansują pożyczką
Rozpoczynająca się unijna perspektywa sprawia, że rosną potrzeby inwestycyjne rolników. Coraz częściej korzystają oni z finansowania zewnętrznego, głównie pożyczek i leasingu. Najchętniej w ten sposób finansują zakup maszyn i urządzeń rolniczych, ale także nawozów i materiału siewnego oraz gruntów rolnych.
– Potrzeby rolników z roku na rok są coraz większe – przekonuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Zwierski, dyrektor sprzedaży ds. rynku rolnego w BZ WBK Leasing. – Analizy rynku pokazują, że każdego roku rolnicy coraz więcej inwestują w swoje gospodarstwa, finansując zakupy nowoczesnych ciągników, maszyn i urządzeń oraz gruntów rolnych. Obserwujemy także, że rolnicy coraz częściej inwestują w dobra takie jak samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe.
Jak wynika z badań Agribus zrealizowanych na zlecenie BZ WBK Leasing przez firmę badawczą Martin & Jacob, 92 proc. rolników deklaruje, że korzysta z produktów finansowych w swoim banku.
– Rolnicy finansując zakupy z zewnętrznych źródeł, przeznaczają je na maszyny i urządzenia (17 proc.), zakup nawozów i materiałów siewnych (12 proc.) oraz na grunty rolne (5 proc.) – mówi Jacek Zwierski.
Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że cały rynek finansowania maszyn i urządzeń wzrósł w ubiegłym roku o 12 proc., a sam segment maszyn i urządzeń rolniczych o ponad 9 proc. W drugiej połowie 2015 r. branża agro odczuła wyraźne spowolnienie w inwestycjach, co było związane z zakończeniem finansowania w ramach perspektywy unijnej na lata 2007–2013.
– Polskie rolnictwo nadal potrzebuje inwestycji – podkreśla Zwierski. – Wierzymy w to, że mimo oczekiwania na nowe dotacje w ramach PROW rolnicy niezależnie będą wymieniać i unowocześniać park maszynowy w gospodarstwach.
Branża czeka na ożywienie związane z uruchomieniem środków z perspektywy unijnej na lata 2014–2020 w II połowie tego roku. Nakłady publiczne na realizację tylko Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wyniosą 13,5 mld euro, z czego 8,6 mld euro będą stanowić środki UE (Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich), a niecałe 5 mld euro to wkład krajowy. Jednocześnie eksperci przyznają, że finansowanie rolnictwa będzie stawało się coraz bardziej niezależne od unijnych subwencji.
– Dla rolników ważne jest to, by doradca do nich dojechał i przedstawił kompleksową ofertę finansowania, która będzie dostosowana do tego sektora i profilu ich działalności. Istotne są także uproszczone procedury, które przekładają się na szybkość działania – precyzuje Jacek Zwierski – Rolnicy zwracają również uwagę na przejrzystość i bezpieczeństwo zapisów umów – podkreśla ekspert.
Z badania Martin & Jacob wynika, że głównymi czynnikami wyboru dla niemal połowy rolników w Polsce są takie elementy, jak elastyczne warunki spłaty, dostępność oddziału i sieci sprzedaży. Ponad 25 proc. ankietowanych przy wyborze finansowania zwraca uwagę na procedury, czyli liczbę wymaganych dokumentów i zabezpieczenie inwestycji. Co czwarty rolnik przyznał, że decydujący jest czas podjęcia decyzji danej instytucji o przyznaniu finansowania.
BZ WBK Leasing jest jednym z liderów finansowania rolnictwa wśród polskich firm leasingowych. W 2015 roku spółka pośredniczyła w zakupie środków trwałych o wartości (netto) ponad 1,8 mld zł. W samym rolnictwie inwestycje wyniosły łącznie ponad 788 mln zł i były o 14,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Z roku na rok liczba umów zawieranych z rolnikami dynamicznie rośnie.
Może to Ci się spodoba
80 proc. konsumentów korzysta z programów lojalnościowych
Tradycyjne, wspierające powtarzalność zakupów programy lojalnościowe są coraz mniej atrakcyjne dla konsumentów, ponieważ korzyści są odroczone w czasie. Rośnie natomiast popularność takich akcji, które oferują od razu wymierne profity, np. serwisów cashbackowych
Program Mieszkanie Plus niezbyt atrakcyjny dla osób ze zdolnością kredytową
Choć szczegóły nowego rządowego programu Mieszkanie Plus nie są jeszcze znane, już teraz można przypuszczać, że wiele rodzin mających zdolność kredytową nie zdecyduje się na skorzystanie z tego mechanizmu – ocenia Katarzyna Dmowska
W Wielkiej Brytanii Polacy pracują na minimalnych stawkach
Rosną wynagrodzenia Polaków pracujących w Niemczech – wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl, który objął emigrantów transferujących środki do kraju. Ich zarobki w tym kraju podobnie jak w Austrii są tylko nieco niższe niż tamtejsze
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!