Rośnie prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych
W czwartek uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęła publikacja komunikatu z ostatniego posiedzenia RPP. „Dyskutując na temat poziomu stóp procentowych NBP większość członków Rady uważała, że ze względu na spowolnienie dynamiki aktywności gospodarczej (…), a przez to wzrost ryzyka utrzymania się inflacji poniżej celu w średnim okresie, uzasadnione jest istotne obniżenie stóp procentowych” – czytamy w październikowych minutkach. Zdaniem ekonomistów, ze względu na pogorszenie sytuacji ekonomicznej w Eurolandzie, decyzja o obniżce podstawowej stopy procentowej o 50 punktów bazowych, może nie być ostatnią w tym roku. Mimo usilnych starań Mario Draghiego, załamanie koniunktury w większości krajów Wspólnoty jest coraz bardziej widoczne. Dodatkowym problemem pozostaje także rekordowo wysokie zadłużenie – jak wynika z informacji opublikowanych przez Eurostat, w pierwszym półroczu dług publiczny w strefie euro wzrósł do 9.26 bln euro, sięgając 92.7% PKB.
Znacznie lepsze wiadomości napłynęły natomiast ze Stanów Zjednoczonych, gdzie we wrześniu dynamika indeksu Conference Board – obrazującego ogólny stan amerykańskiej gospodarki – wzrosła o 0.8%, natomiast czterotygodniowa średnia liczba złożonych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od maja 2000 roku, wynosząc 281K. Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych dniach największy wpływ na sytuację na rynku walutowym będzie miało przyszłotygodniowe posiedzenie Fed – większość analityków spodziewa się ogłoszenia decyzji o ostatecznym zakończeniu programu QE3.
Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, dzisiejsza sesja powinna upłynąć dosyć spokojnie. Popołudniu, uwagę inwestorów przyciągną jedynie informacje o aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
Może to Ci się spodoba
Poranny komentarz walutowy – nerwowo na rynku złotego
Euro jest najdroższe od maja, dolar od lutego, funt od jesieni 2012 roku. Na rynku złotego, gdzie przez wiele miesięcy panowała niezwykła wręcz stabilność, w ostatnich dniach uaktywnili się sprzedający.
Powrót do hossy
W środę Wall Street musiała podjąć decyzję, czy bardziej sensowna była poniedziałkowa przecena, czy wtorkowy entuzjazm. Na indeksach S&P 500 i DJIA poziomy były jeszcze wyraźnie poniżej szczytu z zeszłego
Komentarz PLN: PLN nieznacznie w dół w oczekiwaniu na FED
Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przebiega pod znakiem stabilizacji po wczorajszym odreagowaniu piątkowego, mocniejszego zamknięcia. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2240 PLN za euro, 3,3267 PLN wobec dolara
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!