Rynki kapitałowy, walutowy i pieniężny – jakie są między nimi różnice?

Rynki kapitałowy, walutowy i pieniężny – jakie są między nimi różnice?

Chociaż rynki walutowy, kapitałowy i pieniężny są częścią rynku finansowego, to między nimi występują istotne różnice. Jeżeli masz w planach inwestowanie posiadanych oszczędności, poznaj charakterystykę tych rynków. Sprawdź też, który z wymienionych rynków najlepiej spełni Twoje oczekiwania.

Czym wyróżnia się rynek kapitałowy?

Rynek kapitałowy to część rynku finansowego. Na rynku kapitałowym obraca się średnio- i długoterminowymi aktywami – w praktyce termin zapadalności często przekracza rok. Do takich aktywów finansowych należą:

  • Lokaty dostępne w ofertach banków oraz kredyty
  • Papiery wartościowe – zarówno o charakterze udziałowym (np. akcje), jak i o charakterze dłużnym (np. obligacje skarbowe)

Poprzez rynek kapitałowy przedsiębiorstwa pozyskują środki na przeprowadzenie planowanych inwestycji.

Dużą zaletą rynku kapitałowego jest jego płynność. Inwestorzy nie mają większego problemu ze zbyciem np. posiadanych akcji. To z kolei przekłada się na duże zainteresowanie instrumentami inwestycyjnymi dostępnymi na tym rynku.

Czym jest rynek walutowy?

Rynek walutowy jest kolejnym segmentem rynku finansowego. Wyróżnia go instrument, jakim są waluty. Rynek walutowy to głównie krótkoterminowy handel walutami – inwestycje długoterminowe są rzadko spotykane.

Obrót walutami może odbywać się na dwóch rynkach – są to:

  • Rynek spot (kasowy) – wyróżnia się on tym, że wymiana jest dokonywana natychmiast
  • Rynek terminowy – wymiana odbywa się w określonych terminach (wykorzystuje się walutowe instrumenty pochodne)

Uczestników rynku walutowego można podzielić na grupy. Są to banki centralne, przedsiębiorstwa (głównie zajmujące się importem i eksportem produktów – z tego względu wykazują one stałe zapotrzebowanie na środki w walutach obcych) oraz spekulanci. To właśnie traderzy wykorzystują zmiany kursów walut, aby zarabiać.

Co to jest rynek pieniężny?

W ramach rynku finansowego wyróżnia się też rynek pieniężny, który jest też określany jako rynek instrumentów krótkoterminowych. Jak można przeczytać tutaj, przeprowadzane transakcje są rozliczane w okresie do jednego roku.

Na rynek pieniężny składają się:

  • Rynek depozytów i lokat, w tym również lokat międzybankowych
  • Rynek papierów wartościowych, m.in. bonów skarbowych, weksli handlowych

Na rynku pieniężnym, podobnie jak na rynku walutowym, działa wiele podmiotów. Poza inwestorami prywatnymi, którzy dostrzegają możliwość zarobku np. na bonach skarbowych emitowanych przez rząd, są to także instytucje państwowe, w tym choćby Narodowy Bank Polski.

W odróżnieniu od wymienionych powyżej segmentów rynku finansowego rynek pieniężny jest wykorzystywany do wyrównywania zarówno nadwyżek, jak i niedoborów płynności sektora bankowego.

Previous Roland Garros 2022 – Iga Świątek z drugim szlemem na koncie?
Next Wysokie ceny paliw i ich konsekwencje

Może to Ci się spodoba

Rynek finansowy 0 Comments

Polacy coraz częściej korzystają z kart płatniczych

Polacy powoli odchodzą od gotówki, a popularność płatności zbliżeniowych i mobilnych w Polsce rośnie najszybciej w całej Europie. Wciąż jednak przy użyciu gotówki wykonywanych jest w Polsce około 80 proc. transakcji konsumenckich. W sezonie

Rynek finansowy 0 Comments

Polskie banki dobrze sobie radzą na tle europejskich. Muszą jednak szukać dalszych oszczędności

Banki działające w Polsce są beneficjentami dobrej sytuacji w gospodarce, ale szukanie oszczędności będzie w kolejnych latach jednym z największych wyzwań stojących przed nimi – wskazują eksperci A.T. Kearney. W ubiegłym roku w sektorze koszty

Rynek finansowy 0 Comments

Do 2020 roku 3/4 średnich i dużych firm będzie korzystać z zaawansowanej analityki

Za trzy lata 75 proc. średnich i dużych firm będzie stosować zaawansowane systemy analityczne – wynika z raportu Gartnera. To konieczne do skutecznego rozwoju przedsiębiorstwa – przekonuje Michał Grabarz, dyrektor sprzedaży Accenture

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź