Spokojna piątkowa sesja
W piątek, po czwartkowej przecenie byki na Wall Street miały przed sobą jedno tylko zadanie: pokazać, że ta przecena była wypadkiem przy pracy. Nie było to łatwe zadanie, bo publikowane dane makro nie ułatwiały bykom zadania.
Były znowu niejednoznaczne. Wydajność pracy i jednostkowe koszty pracy w drugim kwartale to już zamierzchła przeszłość, ale odnotujmy, że jednostkowe koszty pracy wzrosły o 1,4 proc. kw/kw (nieco więcej niż oczekiwano), a wydajność pracy wzrosła o 0,9 proc. kw/kw – mocniej niż oczekiwane 0,5 proc., ale dane z poprzedniego kwartału zostały zrewidowane mocno w dół. To wróży wzrostem inflacji.
Weryfikacja sierpniowego indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan zdecydowanie rozczarowała. Pierwszy odczyt pokazał niewielki wzrost indeksu, a tymczasem ostateczny odczyt pokazał spadek z poziomu 85,1 na 80 pkt. Raport o rozpoczętych w lipcu budowach domów i pozwoleniach na ich budowę był nieco gorszy od oczekiwań, ale nie miało to znaczenia, bo wymowa danych była pozytywna. Rozpoczęto o 5,9 proc. więcej budów domów i wydano o 2,7 proc. więcej pozwoleń na budowę.
Rynek akcji miał problem. Czwartkowa przecena zachęcała do odbicia, po kilku spadkowych sesjach, a dane makro nie dawały jednoznacznych sygnałów. W tej sytuacji indeksy rozpoczęły dzień neutralnie, a potem zaczęły nieśmiało rosnąć. Jednak niedźwiedzie były nieustępliwe, a rosnąca rentowność obligacji bardzo szkodziła bykom. W tej sytuacji nie może dziwić, że sesja zakończyła się niewielkimi spadkami indeksów.
GPW rozpoczęła piątkową sesję półprocentowym spadkiem WIG20 i zupełnie kosmetycznymi spadkami MWIG40 i SWIG80. Nasz rynek, podobnie jak i inne giełdy europejskie zdecydowanie lekceważył amerykańską korektę i czekał na odbicie na Wall Street.
Indeksy spokojnie redukowały skalę spadków i WIG20 nawet dwa razy testował poziom środowego, przedświątecznego, zakończenia sesji. Powrócić nad kreskę jednak się nie udało i mimo tego, że indeksy na innych giełdach europejskich kończyły dzień niewielkim zwyżkami u nas WIG20 stracił 0,63 proc. Osunęły się też MWIG40 i SWIG80. Była to konieczne przecież korekta, która w niczym nie zmieniła byczego obrazu rynku. Poza tym jej wagę znacznie zmniejszył bardzo mały obrót.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Rekordowa wartość Nasdaq 100 (US Tech)
Euro (EUR) nadal utrzymuje tą samą wartość w stosunku do dolara amerykańskiego (USD). Wspólna waluta potrzebuje bodźca, który przełamie wsparcie poniżej poziomu 1.3020 lub znajdzie opór na poziomie 1.3110. Inwestorzy
Lekkie umocnienie złotego, rynek czeka na aukcję długu
Czwartkowy, poranny handel na rynku polskiej waluty przynosi stabilizację kwotowań po wczorajszym lekkim umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1610 PLN za euro, 3,0564 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz
Wall Street nie chce zmian
Znudzeni spokojnym poniedziałkiem inwestorzy od rana oczekiwali publikacji istotnych danych makroekonomicznych. Ich uwagę w godzinach porannych przykuły informacje dotyczące cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii. Wskaźnik, liczony rdr był nieznacznie niższy
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!