Spore oczekiwania inwestorów przed danymi z USA – raport dzienny FX
Chociaż to dopiero od dzisiaj na amerykańskim rynku mają pojawiać się kluczowe dane makro, to również wczoraj USD podkreślił swoją siłę. Wzrost wartości dolara podczas wczorajszej sesji może być jednak i tak niewielki w porównaniu do możliwej dzisiejszej zmienności – popołudniowe dane dotyczące amerykańskiego PKB, raport ADP oraz komunikat FOMC to czynniki, które mogą wysłać dolara jeszcze wyżej – lub położyć kres wzrostom jego wartości.
Dolar w okolicach 6-miesięcznego maksimum
Wczoraj US Dollar Index, obrazujący relację wartości dolara względem koszyka głównych globalnych walut, zanotował wzrost o 0,23% do poziomu 81,32 pkt. To najwyższa wartość indeksu od początku lutego br. – i wartość bardzo bliska lokalnym maksimom wypracowanym właśnie na początku tego roku. Również indeks BOSSAPLN zanotował wczoraj analogiczny wzrost i zbliżył się tym samym do technicznego oporu w okolicach 68,70 pkt.
Wykres 1. Notowania BOSSAUSD – dane dzienne.
Wczorajszy kalendarz nie był zbyt obfity w dane makro. Niemniej jednak te, które się pojawiły, sprzyjały pogłębieniu zniżek na EUR/USD. Odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board w USA za lipiec okazał się lepszy od oczekiwań, co dodatkowo wsparło optymistów na rynku USD.
Pole do korekty na EUR/USD
Dzisiaj handel na rynkach walutowych będzie zdominowany przez oczekiwanie na amerykańskie dane. Póki co notowania EUR/USD poruszają się w wąskiej konsolidacji blisko wypracowanych wczoraj minimów. Pierwszy istotny odczyt z USA – raport ADP – pojawi się o godzinie 14.15 polskiego czasu. Kwadrans później opublikowane zostaną dane dotyczące amerykańskiego PKB za II kwartał. Oczekuje się odczytu na poziomie 3% – i to właśnie ta wartość będzie prawdopodobnie wyznaczała granicę pomiędzy wzrostem lub spadkiem wartości dolara. Odczyt gorszy od oczekiwanych 3% prawdopodobnie zepchnie w dół wartość amerykańskiej waluty.
Z kolei o godzinie 20.00 polskiego czasu pojawi się decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych. Tu inwestorzy przede wszystkim wyczekują wskazówek Fed co do najbardziej prawdopodobnego terminu podwyżki stóp. Tu również oczekiwania rynkowe są spore, bowiem inwestorzy liczą na jastrzębie nastawienie Fed.
Na wykresie EUR/USD najistotniejszym poziomem wsparcia jest obecnie rejon 1,34. Dzisiaj będą ważyć się jego losy. Dobre odczyty danych z USA mogą zepchnąć notowania EUR/USD poniżej tej bariery i przyspieszyć spadki. Z kolei rozczarowujące dane sprawią, że poziom 1,34 posłuży za bazę do odbicia notowań eurodolara w górę.
Wykres 2. Notowania EUR/USD – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Puls rynku: EUR/USD
Wczorajszy dzień po raz kolejny pokazał słabość dolara wobec euro. Europejska waluta umocniła się wobec dolara o ponad 0,5%. Spadki na dolarze mogą być wciąż konsekwencją zeszłotygodniowych danych z rynku
Próba odreagowania ze strefy wsparcia na GBP/USD
Wczorajsze, lepsze dane z gospodarki brytyjskiej stały się doskonałym pretekstem do próby rozegrania mocniejszego funta i odreagowania ze wspominanej wcześniej strefy wsparcia na GBP/USD. Zakres 1,56-1,5750 USD stanowi na parze
USD/PLN: z technicznego punktu widzenia
Parę USDPLN trudno w tej chwili analizować pod kątem średnio i długoterminowym. Po przebiciu średnioterminowej linii trendu spadkowego na początku stycznia, para walutowa porusza się po krótkoterminowej linii trendu wzrostowego.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!