Sprzeczne nastroje targają inwestorami na Wall Street
Cztery sesje spadków (niedużych) indeksów musiały w środę na Wall Street doprowadzić do kolejnej próby wywołania odbicia. Opublikowane w środę raporty makro były słodko-gorzkie, ale bardziej w kierunku gorzkich, co mogło nawet bykom pomagać (zmniejszenie obaw o cięcie QE).
Dowiedzieliśmy się, że w sierpniu zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 0,1 proc. (oczekiwano, że się nie zmienią). Jednak bardziej istotne dane z wyłączeniem środków transportu pokazały spadek zamówień o 0,1 proc. m/m (oczekiwano wzrostu o 1 proc.). Poza tym w sierpniu sprzedaż nowych domów tak jak oczekiwano wzrosła o 6,6 proc. Po ostatnim dużym spadku mocne odbicie nie było niespodzianką.
Rynek akcji od początku sesji pozbawiony był kierunku. Po czterech sesjach spadku należało się już mu odbicie, ale obawy o losy limitu zadłużenia hamowały popyt. Reuters poinformował, że sekretarz skarbu Jack Lew ostrzegł Kongres, że USA wyczerpią swoje możliwości pożyczania pieniędzy najpóźniej 17 października. Szkodziło też to, że Wal-Mart zmniejszył zamówienia, bo ma za dużo niesprzedanych towarów.
Nic dziwnego, że indeks S&P 500 kręcił się wokół poziomu neutralnego. W końcówce niedźwiedzie nieco go zepchnęły, ale spadek był nieznaczny. Nie zmienia to jednak postaci rzeczy, że znowu nie udało się wypracować odbicia.
GPW rozpoczęła sesję w środę spadkiem WIG20 był on jednak niewielki, zdecydowanie mniejszy niż spadki indeksów na innych giełdach europejskich. Po dwóch godzinach indeksy na innych giełdach wróciły do poziomu neutralnego, a to rzecz jasna zabarwiło WIG20 na zielono. Najmocniejsze były banki BRE, Pekao SA i PKO BP. Najlepiej zachowywała się TPSA.
Rynek grał znowu na odbicie w USA, ale na wszelki wypadek wszedł po prostu w marazm. Przed pobudką w USA GPW demonstrowała swoją siłę nie reagując na pogarszające się nastroje panujące na innych giełdach europejskich. Naturalną konsekwencją takiego zachowania było to, że po pobudce w USA, kiedy indeksy na innych giełdach zmniejszyły nieco skalę spadków, WIG20 zabarwił się na zielono. MWIG40 od dawna rósł.
Im bliżej było do rozpoczęcia sesji w Stanach tym bardziej pewne swego stawały się byki. W tak niepewnej sytuacji (jeśli chodzi o Wall Street) atakowanie linii rocznego trendu spadkowego wydawało się być niesensowne, a jednak na to właśnie się zanosiło. Być może pomagała bykom informacja TOK FM zgodnie z którą w projekcie ustawy o zmianach w systemie emerytalnym wprowadzono realną dobrowolność. Miałaby to być możliwość wyboru (co dwa lata) ZUS lub OFE w części składki obecnie wpłacanej do OFE.
Do testowania linii trendu nie doszło, ale WIG20 zakończył dzień zwyżką o 0,59 proc. znacznie się do tej linii zbliżając. Zostało około 20 punktów.
Piotr Kuczyński
Główny Analityk
Xelion
Może to Ci się spodoba
Komentarz surowcowy
W centrum uwagi: • Nerwowo na rynku miedzi • Ropa WTI coraz bliżej 100 USD za baryłkę • Złoto: konsolidacja w oczekiwaniu na Fed We wtorek na rynkach towarowych dominował
Nie taki słaby raport z rynku pracy w USA
Publikacja danych z rynku pracy w USA powoduje zmniejszenie obaw o przyspieszenia redukcji programu QE przez Fed. Jednocześnie, w połączeniu z decyzja EBC o wstrzymaniu się z decyzjami łagodzącymi politykę
Ifo bez wpływu na europejską walutę
Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się od publikacji niemieckiego wskaźnika nastrojów biznesowych Ifo. Była to jedna z najbardziej oczekiwanych tego dnia informacji. Wiadomości płynące z Monachium, nie zaskoczyły jednak inwestorów. Zgodnie z
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!