Sprzedaż gruntów inwestycyjnych podlega opodatkowaniu VAT
Kto nabył grunty pod inwestycje musi odprowadzić VAT w momencie ich sprzedaży, nawet jeśli po zakupie nie włączył ich do majątku firmy.
Taki przypadek spotkał słoweńskiego przedsiębiorcę, który zakupił kilka działek pod budowę centrum handlowego. Część z nich nabył od firmy, a dwie od osoby prywatnej, stąd te ostatnie traktował jako swój prywatny majątek. Jednak wszystkie te działki zostały objęte pozwoleniem administracyjnym na budowę centrum. I na ich terenie powstał budynek handlowy.
W momencie sprzedaży już wybudowanego centrum, przedsiębiorca odprowadził podatek VAT od działek zakupionych od przedsiębiorstwa, bo te też wprowadził do majątku swojej firmy, natomiast od dwóch działek kupionych od osoby prywatnej, przedsiębiorca nie odprowadził podatku.
Jego działania podważył tamtejszy fiskus, który stwierdził, że wszystkie działki zostały zakupione w ramach działalności gospodarczej, zatem sprzedaż każdej z nich podlega opodatkowaniu VAT.
Do stanowiska urzędu skarbowego przychylił się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w wyroku z 9 lipca 2015 r., sygn. akt C-331/14 orzekł, że przedsiębiorca nie mógł sprzedać części działek bez naliczania VAT. TSUE wskazał, że istnieje możliwość sprzedaży części danego dobra inwestycyjnego poza firmą, ale tylko gdy podatnik tak nim zarządził w ramach majątku prywatnego. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy nabywał on działki w krótkim okresie, wszystkie były konieczne do wybudowania centrum handlowego, a na dodatek podatnik sam prowadził na nich prace inwestycyjne. Nie był to więc zwykły zarząd majątkiem prywatnym, ale opodatkowana VAT działalność gospodarcza.
Może to Ci się spodoba
Kupno mieszkania na rynku wtórnym – na własną rękę czy z biurem nieruchomości?
Dlaczego kupujący decydują się na zakup używanego mieszkania? Czy nie lepiej i łatwiej wprowadzić się do nowego, niezużytego eksploatacją wnętrza? Okazuje się, że przypadku nowych inwestycji konsumenci nie mają pewności
Czy wycena mieszkania jest trudna?
Zanim właściciel mieszkania zdecyduje się na jego sprzedaż musi dokładnie ocenić cenę posiadanej nieruchomości. Pozwoli to ustalić prawdziwą cenę i da dodatkowy przychód sprzedającemu. Kto powinien wycenić mieszkanie? Czy zadanie
Wiele lat oszczędzania na własne M
Odkładając każdą zarobioną złotówkę statystyczny Kowalski zebrałby na dwupokojowe mieszkanie w niewiele ponad 7 lat. Górnikowi czy informatykowi zajęłoby to mniej niż 4 lata, a pracownikowi administracji już prawie 10
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!