Sytuacja w Tajlandii spycha w dół cenę ryżu – raport surowcowy

Sytuacja w Tajlandii spycha w dół cenę ryżu – raport surowcowy

We wtorek na rynkach towarowych znów dominował kolor czerwony. Spadek notowań indeksu CRB był jednak symboliczny – wyniósł 0,13%. Delikatnie wzrosły notowania m.in. ropy naftowej, palladu, złota, srebra, soi oraz soku pomarańczowego. Z kolei notowania pozostałych surowców energetycznych, a także miedzi oraz większości zbóż znalazły się na minusach.

Mocny spadek cen ryżu

Liderem zniżek były wczoraj ceny ryżu, których cena spadła o ponad 2%. Był to już drugi z kolei duży dzienny spadek cen ryżu, który sprawił, że notowania tego zboża oddaliły się istotnie od poziomu 15 c/cwt. Obecnie kontrakty na ryż są najtańsze od marca 2013 r.

Spadek cen ryżu poniżej ważnego wsparcia w rejonie 15,07-15,25 c/cwt oznacza wyrwanie się z konsolidacji trwającej na tym rynku od jesieni ub.r. Jednak w szerszej perspektywie cena ryżu wciąż utrzymuje się w długoterminowym trendzie bocznym, trwającym już około 2 lat. Kolejnymi istotnymi technicznymi poziomami wsparcia na wykresie ryżu są okolice 14,50 c/cwt oraz 13,50 c/cwt. Przełamanie każdego z tych poziomów może być sygnałem do dalszych dynamicznych zniżek cen ryżu.

Koniec tajlandzkiego schematu

Z fundamentalnego punktu widzenia, kontynuacja spadków cen ryżu jest realistycznym scenariuszem. Obecna siła strony podażowej wynika w sporej mierze z dużych ilości taniego ryżu wypuszczanego na rynek przez Tajlandię. Jeszcze do niedawna w kraju tym funkcjonował system rządowego skupu ryżu od tajlandzkich farmerów po cenach wyższych niż na globalnym rynku. System ten nadwerężył budżet Tajlandii i od minionej jesieni rząd nie był w stanie go podtrzymać – to zaś doprowadziło do zamieszek ludności i obalenia rządu.

Na rynku ryżu załamanie systemu oznacza przede wszystkim koniec sztucznego podtrzymywania wysokich cen tego zboża w kraju. Ponadto, wiąże się to z koniecznością zwiększenia wpływów do budżetu Tajlandii poprzez wyprzedaż ogromnych rezerw ryżu zgromadzonych przez poprzedni rząd. Jak szacuje Związek Tajlandzkich Eksporterów Ryżu, w tym roku eksport ryżu z tego kraju ma wynieść 9 mln ton – to o 20% więcej niż wynosiły poprzednie prognozy. To również o ponad 36% więcej niż wynosił eksport w 2013 roku (6,6 mln ton).

Jeszcze do 2011 r. Tajlandia była największym eksporterem ryżu na świecie. W 2012 r. wyprzedziły ją Indie po tym, jak eksport tajlandzkiego ryżu spadł w wyniku uruchomienia wspomnianego programu rządowego skupu ryżu. Obecnie coraz częściej mówi się o tym, że Tajlandia może powrócić na pierwsze miejsce pod względem eksportu tego zboża. Obecnie zapasy ryżu z Tajlandii są wyprzedawane na globalnym rynku z około 5-procentowym dyskontem w stosunku do konkurencyjnego ryżu z Wietnamu.

1

Wykres 1. Notowania ryżu – dane dzienne.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Bezrobocie we Włoszech najwyższe w historii
Next Dane z Australii wsparły AUD

Może to Ci się spodoba

Analizy surowców 0 Comments

Chińska zagadka ciąży notowaniom miedzi – komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Czekanie na chiński odczyt wskaźnika PMI szkodzi notowaniom miedzi • Inwestorzy odwrócili się od złota, dobry czas na zakupy? Ostatnie tygodnie nie były pomyślne dla większości

Analizy surowców 0 Comments

Nie będzie dodatkowego spotkania OPEC – ropa dalej tanieje

Notowania ropy WTI dzisiaj po raz kolejny zeszły poniżej poziomu 90 USD za baryłkę. Stronę podażową na tym rynku wspiera obfitość ropy naftowej na świecie. Obecnie oczy inwestorów są zwrócone

Analizy surowców 0 Comments

W szybkim tempie rośnie łączna moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Na koniec 2015 roku całkowita moc zainstalowanych systemów fotowoltaicznych sięgnęła 120 MW. Z tego mikroinstalacje stanowią już ok. 26 proc. Duża konkurencja i rozwój technologii sprawiają, że ceny paneli fotowoltaicznych spadły

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź