USD/PLN testuje poziom 3,30 – komentarz PLN

USD/PLN testuje poziom 3,30 – komentarz PLN

Poprzedni tydzień na rynku polskiego złotego przyniósł kontynuację średnioterminowego trendu osłabiania się polskiej waluty. Dobrze zobrazował to wykres indeksu BOSSAPLN, na którym zaobserwowaliśmy zniżkę poniżej poziomu 98 pkt. kilka dni temu. Zresztą, nowy tydzień nie przynosi przełomu na rynku polskiego złotego – indeks BOSSAPLN dzisiaj rano zbliżył się do poziomu 97 pkt.

1

Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.

Z najbardziej imponującą zwyżką mamy do czynienia na wykresie USD/PLN. Dzisiaj rano wartość tej pary walutowej testowała już poziom 3,30. Ostatnio tak wysokie wartości kursu dolara względem polskiej waluty obserwowaliśmy w lipcu ubiegłego roku. Kontynuacja zwyżki kursu USD/PLN nie dziwi, biorąc pod uwagę szeroki kontekst rynkowy. Notowania dolara systematycznie rosną względem głównych światowych walut już od kilku miesięcy, a kurs EUR/USD jest obecnie najniższy od prawie dwóch lat.

Okolice 3,30 to ważny psychologiczny opór na wykresie USD/PLN, dlatego można się spodziewać, że jego pokonanie nie będzie proste i w najbliższych godzinach lub nawet dniach zaobserwujemy delikatne odreagowanie lub konsolidację tuż poniżej tego poziomu. Już dzisiaj rano widać, że notowania USD/PLN po przekroczeniu 3,30 szybko powróciły poniżej tego poziomu.

2

Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.

W przypadku kursu EUR/PLN w zasadzie na razie można mówić o konsolidacji notowań w szerokim rejonie 4,17-4,23, która trwa już niemal dwa miesiące. Dzisiaj rano kurs EUR/PLN rośnie, jednak porusza się on wciąż poniżej ważnego poziomu oporu w okolicach 4,19.

3

Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.

Dzisiaj kalendarz danych makro dla Polski jest pusty, dlatego notowania polskiej waluty prawdopodobnie będą wrażliwe na to, co będzie się działo na szerokim rynku. Zresztą, obecnie na rynek polskiego złotego zaczynają już działać spekulacje dotyczące działań RPP w październiku. W dniach 8-9 października odbędzie się bowiem kolejne posiedzenie RPP, na którym oczekiwana jest obniżka stóp procentowych. Najważniejszym pytaniem jest to, jak duża to będzie obniżka, bowiem 25 pkt. bazowych jest już praktycznie zdyskontowane na rynku.

 

Dorota Sierakowska
DM BOŚ

Previous Przegląd poranny 29 września
Next Poranny komentarz giełdowy – silne spadki w Hong Kongu

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Przed weekendem wzrósł popyt na akcje w USA

W USA w piątek ważna była tylko polityka. Z powodu paraliżu części agencji rządowych nie było publikacji miesięcznego raportu z rynku pracy, co pozbawiało rynki pozapolitycznych impulsów. Jasne było jednak,

Komentarze rynkowe 0 Comments

Poranny komentarz walutowy – dolar niezmiennie faworytem

Poniedziałek przynosi na rynku walut odreagowanie. Dolar amerykański traci, zyskują zaś korona szwedzka i dolar australijski. To jednak naszym zdaniem ruch przejściowy, inwestorom trudno będzie bowiem znaleźć alternatywę dla amerykańskiej

Komentarze rynkowe 0 Comments

Dane lekko gorsze

Za nami seria danych z USA, gdzie cotygodniowa ilość nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się kosmetycznie wyższa od oczekiwań, ale wciąż utrzymuje się na relatywnie niskim i zdrowym

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź