Wszystkie oczy skierowane na ECB
W środę uwagę inwestorów znad Wisły przyciągnęło expose Ewy Kopacz. Jak wynika z obliczeń ekonomistów, koszty realizacji działań zapowiedzianych przez premier Kopacz, mogą jednak sięgnąć nawet 135 mld złotych. Tymczasem, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Europejski Bank Inwestycji, Polska jest największym beneficjentem kredytów wśród państw, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. W ostatnim roku wsparcie finansowe udzielone naszemu krajowi wyniosło rekordowo wysoką kwotę 5.7 mld euro, a wstępne szacunki wskazują, że w 2014 roku pozostanie ono na podobnym poziomie.
Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszej sesji będzie posiedzenie ECB oraz towarzysząca mu konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Inwestorzy spodziewają się, że w obliczu coraz słabszych informacji napływających z największej gospodarki Eurolandu – gdzie jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, wysokość przemysłowego indeksu PMI spadła we wrześniu do poziomu 49.9 pkt – oraz utrzymującej się na zbyt niskim poziomie inflacji, Super Mario podejmie decyzję o dalszym luzowaniu polityki monetarnej Wspólnoty. Bez wątpienia, jakiekolwiek sygnały świadczące o możliwości rozpoczęcia programu skupu aktywów wzorowanego na amerykańskim QE, wywołają dużą zmienność na głównej parze walutowej.
dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
Może to Ci się spodoba
Odczyt inflacji konsumenckiej m/m w USA zgodny z oczekiwaniem rynku
Euro (EUR) straciło wczoraj na wartości osiągając 8-miesięczne minimum w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) na poziomie 1.3458. Dolar amerykański (USD) osiągnął poziom 101.59 w stosunku do jena japońskiego (JPY).
Możliwe dalsze zwyżki w Europie
Dobrze rozegrana sesja w poniedziałek może zaowocować także dziś, zwłaszcza jeśli Wall Street będzie chciała nadrobić dystans. W poniedziałek nie pracował ani Londyn, ani Nowy Jork. Stwarzało to pokusę podciągnięcia
Dzień kolejnego wzrostu rentowności obligacji
W poniedziałek w USA (podobnie jak w Europie) kalendarium było praktycznie puste. Podczas weekendu opublikowane zostały chińskie dane makro. Były słabe jeśli chodzi o handel zagraniczny, ale nieoczekiwany spadek dynamiki
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!