Wszystko o kaucji mieszkaniowej
Każdy, kto musiał wynajmować mieszkanie wie, że większość właścicieli prosi o tak zwaną kaucję mieszkaniową. Działa jak zabezpieczenie materialne na wypadek dokonania szkód lub uszkodzeń przez lokatorów. W takim przypadku uiszczona suma zostanie przeznaczona na renowację i naprawę. Czy kaucja to obowiązek?
Zgodnie z prawem kaucja stosowana jest na prośbę właściciela, który w umowie oraz innym dokumencie powinien zawrzeć dokładne informacje na ten temat. Przede wszystkim wielkość wpłaty wstępnej, zasady zwrotu lub ewentualne sytuacje, gdy środki zostaną wstrzymane.
Trzeba jeszcze wspomnieć, że wielkość kaucji uzależniona jest od wynajmującego. Według ustawy nie jest obarczona opodatkowaniem, to znaczy nie trzeba doliczać podatku na ten cel. Najczęściej jednak jest równowartością miesięcznego czynszu.
Reasumując, osoby poszukujące mieszkania nie muszą zgadzać się na opłacenie kaucji. Trzeba jednak wiedzieć, że tym samym właściciel może odmówić wynajmu.
red. Justyna Błahut
gazetafinansowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak płacić mniejszy kredyt hipoteczny?
Coraz więcej kobiet kupuje franki szwajcarskie w Internecie, aby obniżyć comiesięczną ratę kredytu hipotecznego zaciągniętego w tej walucie. Dzięki temu mogą zaoszczędzić na jednej racie od 70 złotych w górę.
Mieszkania przy metrze droższe o kilkanaście procent
Home Broker przyjrzał się transakcjom dokonanym przez swoich klientów i sprawdził, jak bliskość stacji metra wpływa na cenę mieszkania. Analiza cen w dzielnicach wzdłuż pierwszej linii podziemnej kolejki w Warszawie
Kongres mieszkaniowy „Dni dewelopera” wypracował rekomdenacje dot. rozwoju polskich miast
Przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego spotkali się we Wrocławiu, aby podczas konferencji Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera wspólnie kreować przyszłość mieszkaniową Polski. Wynikiem rozmów są rekomendacje
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!