Wybór mieszkania krok po kroku

Wybór mieszkania krok po kroku

Kupno mieszkania to poważna życiowa decyzja. Podejmując ją bierzemy pod uwagę przede wszystkim nasze indywidualnie preferencje. Nie zapominajmy o równie ważnych aspektach prawnych tej inwestycji.

Rozpoczynając poszukiwania warto sporządzić listę naszych wymagań i określić standard poszukiwanego mieszkania. Podstawowym kryterium jest decyzja o kupnie mieszkania całkiem nowego lub tego z drugiej ręki. Lokalizacja jest także jednym z ważniejszych kryteriów wyboru, lecz nie zawężajmy pola wyboru obszarem. Zawsze jest możliwość sprawdzenia dostępnych połączeń komunikacyjnych lub ważnych dla nas placówek w pobliżu takich jak: sklepy, przychodnie zdrowia czy szkoły.

Decydując się na współpracę z deweloperem, sprawdźmy najpierw jego wiarygodność w Krajowym Rejestrze Sądowym lub ewidencji działalności gospodarczej. Ważne w tej kwestii są także opinie innych klientów współpracujących z daną firmą. Nie kupujmy pierwszego oglądanego mieszkania- obejrzyjmy ich kilka i dopiero po tym podejmijmy decyzje o kupnie.

Pamiętajmy o zasadach prawa. Z reguły polskie rodziny decydują się na kupno mieszkania raz w życiu, więc nie są specjalistami w tej dziedzinie. Oszuści na rynku nieruchomości są nadzwyczaj aktywni, dlatego zachowanie szczególnej ostrożności jest niezbędne. Zawsze mamy możliwości sprawdzenia ewentualnych zadłużeń nieruchomości w księgach wieczystych. W przypadku kupna mieszkania jeszcze fizycznie nie istniejącego sprawdźmy czy wykonawca ma pozwolenia na budowę obiektu.

Po wstępnym rozeznaniu możemy podpisać umowę przedwstępną, najlepiej w formie aktu notarialnego. To bardzo ważny dokument, ponieważ ustala takie wartości jak: cena kupna, stan techniczny lokalu czy wysokość zaliczki. Ostatnim krokiem prawnym jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży w kancelarii notarialnej.

Jeśli czujemy się pewnie na rynku nieruchomości, posiadamy odpowiednią wiedzę i możemy poświecić sporo czasu na poszukiwania lokum, to zajmijmy się tym osobiście. Jeśli jednak boimy się zostać oszukani możemy skorzystać z pomocy ekspertów posiadających kilkuletnie doświadczenie w obrotach nieruchomościami. Niejednokrotnie pośrednicy oferują swoją pomoc w staraniu się o kredyt hipoteczny.

W dobie Internetu poszukiwania mieszkania nie są trudne. Wystarczy skorzystać z pierwszej lepszej wyszukiwarki, wprowadzić kryteria i oferty same się znajda. Najwięcej trudności napotykamy podczas wspomnianej weryfikacji rzetelności propozycji, czy ubieganiu się o kredyt hipoteczny.

Ewelina Uroda
www.gazetafinansowa.net

Previous Gdzie pomnażać swój majątek?
Next Byki się bronią, niedźwiedzie nie atakują

Może to Ci się spodoba

Nieruchomości 0 Comments

Niewielki kapitał umożliwi inwestycje w nieruchomości

Mzuri CFI1 – crowdfundingowa spółka celowa z Grupy Mzuri specjalizującej się w zarządzaniu najmem mieszkań i inwestowaniu w nieruchomości – rozpoczęła nabór środków inwestycyjnych. Limity inwestycyjne wynoszą od 10 do

Nieruchomości 0 Comments

Przybywa obcokrajowców kupujących w Polsce mieszkania

Turyści z Europy Zachodniej i Ukraińcy coraz częściej inwestują w nieruchomości w Polsce. W 2016 roku sprzedaż mieszkań obcokrajowcom sięgnęła 6,4 tys. Nad Bałtykiem nawet 40 proc. apartamentów kupują zagraniczni turyści. Ze względu na

Nieruchomości 0 Comments

MdM: dopłaty dla rodzin wielodzietnych wzrosną o 160%

Wciąż trwają prace nad nowelizacją ustawy o „Mieszkaniu dla młodych”. Nie ma szans by zmiany weszły w życie od początku nowego roku, na nowinki trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Planowane

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź