Wyciszenie po nerwowej sesji na eurodolarze – raport dzienny FX
Zgodnie z oczekiwaniami, wczorajszy dzień na rynkach walutowych upłynął pod znakiem informacji z Europejskiego Banku Centralnego. Gołębia wypowiedź Mario Draghiego zepchnęła notowania eurodolara w dół.
EUR/USD nadal w dół
Wczoraj Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie – stopa refinansowa pozostała więc na poziomie 0,25%, a depozytowa – na poziomie 0%. Nie było to dla inwestorów w żadnym wypadku zaskoczeniem.
Zresztą, sama decyzja dotycząca stóp procentowych nie była aż tak mocno wyczekiwana jak późniejsza konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego. Od szefa ECB oczekiwano przede wszystkim informacji dotyczących dalszych działań ECB w obliczu umacniającego się w ostatnich dniach euro.
Draghi nie zawiódł – powiedział m.in., że ECB „czułby się komfortowo” z decyzją o podjęciu konkretnych działań już następnym razem, a więc w czerwcu. Bank ma zamiar poczekać na uaktualnione dane dotyczące inflacji i na nie zareagować, jeśli będzie taka potrzeba. W grę może więc wejść obniżenie stóp procentowych (w tym – zejście stopy depozytowej do poziomów ujemnych) lub uruchomienie programu luzowania ilościowego.
Te słowa wystarczyły, aby wywołać gwałtowną reakcję inwestorów. O ile jeszcze do południa notowania EUR/USD systematycznie pięły się w górę (w obawie o to, że Draghi nie zapowie żadnych działań ECB), to po konferencji banku kurs eurodolara zanurkował, dynamicznie przebijając w dół poziom 1,39.
Dzisiaj rano zniżka ta jest kontynuowana, a notowania EUR/USD oscylują w okolicach 1,3823-1,3840. Prawdopodobnie cała dzisiejsza sesja upłynie pod znakiem wyciszenia po wczorajszych dynamicznych zmianach na wykresie EUR/USD. Zaplanowane na dzisiaj publikacje danych makro nie powinny istotnie wpłynąć na nastroje na rynku eurodolara.
Wykres 1. Notowania EUR/USD – dane dzienne.
AUD nieco słabszy po raporcie RBA
O pewnym uspokojeniu można mówić także na rynku australijskiego dolara. Kurs AUD/USD dzisiaj delikatnie kieruje się w dół, po wczorajszym wyraźnym wzroście. Na notowania tej pary walutowej dzisiaj wpływ miała publikacja raportu RBA dotyczącego polityki monetarnej.
RBA we wspomnianym raporcie patrzy raczej z optymizmem na przyszłość australijskiej gospodarki. Bank zaznacza jednak, że należy zdawać sobie sprawę z trudności, jakie może napotkać Australia w kolejnych miesiącach czy latach. Obawy wzbudza m.in. spadek inwestycji w górnictwie – a więc branży istotnej z punktu widzenia australijskiej gospodarki. Dlatego też RBA zapowiedział utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowych poziomach „w przewidywalnej przyszłości”. To zaś sprzyja osłabieniu australijskiego dolara.
Wykres 2. Notowania AUD/USD – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
USD/NOK na 6-letnich szczytach
Dalszy spadek wyceny ropy naftowej na rynku powoduje, iż ponownie pod presją znajdują się waluty surowcowe, co przynosi nam w większości przypadków test paro-letnich minimów. Podobnie jest na rynku korony
Próba wybicia z kanału na USD/TRY
Opublikowane wczoraj zapiski z posiedzenia FED doprowadziły do umocnienia amerykańskiej waluty na szerokim rynku, w tym również na USD/TRY. W przypadku tej pary mamy do czynienia z próba wyjścia z
Analiza Forex: EUR/USD
Nowy tydzień rozpoczęliśmy serią danych makroekonomicznych. Początkowe umocnienie euro szybko dobiegło końca. Poprawiła się natomiast sytuacja na amerykańskich giełdach. Indeks Tankan publikowany w poniedziałek nad ranem w Japonii, natchnął rynki
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!