Wyhamowanie po wczorajszych dynamicznych wzrostach – komentarz PLN
We wtorek wzrost wartości polskiego złotego nie tylko był kontynuowany, ale nawet przyspieszył. Indeks BOSSAPLN dynamicznie wzrósł do okolic 96,80 pkt. i dzisiaj rano utrzymuje się w okolicach wczorajszych maksimów. Tym samym, wartość polskiej waluty rośnie już od ponad dwóch tygodni.
Wykres 1. Notowania BOSSAPLN – dane dzienne.
Wzrost wartości polskiego złotego nie dziwi, biorąc pod uwagę dobre dane makro, jakie pojawiły się wczoraj w Polsce. Dynamika sprzedaży detalicznej znalazła się na poziomie 2,3% rdr, podczas gdy oczekiwano 2,1% rdr. Stopa bezrobocia za październik spadła do 11,3% (oczekiwania: 11,4%, poprz. 11,5%). Dodatkowo minister pracy Jacek Męcina powiedział, że nie spodziewa się wzrostu stopy bezrobocia w listopadzie.
Zaskakująco dobre dane makro wsparły polskiego złotego. Zwiększyły one bowiem prawdopodobieństwo, że RPP powstrzyma się od ciecia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu. Zresztą, na to wskazują także wypowiedzi niektórych członków RPP, które wczoraj również sprzyjały sile rodzimej waluty. Jerzy Hausner powiedział, że uważa on obecny poziom stóp procentowych za adekwatny.
Z kolei prezes NBP, Marek Belka, wczoraj wyraził obawy o zbyt duże umocnienie złotego względem euro – taka sytuacja negatywnie wpływałaby bowiem na ożywienie w biznesie. Belka zaznaczył, że mocny złoty byłby jednym z czynników branych pod uwagę przy ewentualnej decyzji o kolejnym cięciu stóp. Prezes NBP zaznaczył, że w RPP zdania na temat zasadności kolejnego cięcia stóp procentowych są podzielone – jednak on sam widzi jeszcze pole do obniżki.
Dzisiaj kalendarz danych makro dla Polski jest pusty, więc notowania złotego względem ważnych globalnych walut będą w większym stopniu uzależnione od czynników zewnętrznych, m.in. od serii danych makro z USA, która pojawi się po południu polskiego czasu.
Wczoraj kurs USD/PLN zszedł poniżej 3,35, jednak dzisiaj znów balansuje w okolicach tego poziomu. Na razie jednak odreagowanie jest niewielkie i odwrót na południe jest możliwy. Wiele będzie zależeć od danych makro, które pojawią się za kilka godzin.
Wykres 2. Notowania USD/PLN – dane dzienne.
Z kolei notowania EUR/PLN dotarły wczoraj do ważnej bariery na poziomie 4,17. Jest to poziom, który w bieżącym roku wielokrotnie wyznaczał lokalne ekstrema. Notowania EUR/PLN dzisiaj rano nie zdołały go przekroczyć w dół, lecz zwróciły się na północ. Najbliższym poziomem oporu są okolice 4,18.
Wykres 3. Notowania EUR/PLN – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Świetne dane z Europy
Dane o aktywności firm z europejskiej gospodarki pozytywnie zaskoczyły po raz drugi z rzędu. Jeśli ten nieco niespodziewany trend będzie się utrzymywał, wprowadzony przez EBC w lipcu „extended period” może
Rośnie sprzedaż domów w USA
Ze względu na niewielką ilość publikacji makroekonomicznych, wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem kolejnych posiedzeń banków centralnych. Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, zarówno bank centralny Turcji, jak i Węgier podjęły decyzję o
Ropa naftowa WTI na dwuletnim minimum
Euro (EUR) spadło wczoraj z poziomu 1.2790 do poziomu 1.2663 w stosunku do dolara amerykańskiego (USD) po tym, jak minister finansów Niemiec, Wolfgang Shaeuble, wyraził opinię odmienną, od wypowiedzi prezesa
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!