Zakończenie strajku w RPA, ale nie koniec problemów – raport surowcowy
W środę indeks CRB utrzymał się wysoko – zakończył on sesję na poziomie 312,80 pkt., po wzroście o 0,26%. Był to rezultat wzrostu cen ropy naftowej, metali, a także niektórych towarów rolnych, z kawą na czele.
Zakończenie strajku górników w RPA
Na plusie zakończyły środową sesję także notowania platyny – wczoraj cena tego kruszcu zwyżkowała o 0,3%. Niemniej jednak, już dzisiejszy poranek przyniósł zawrócenie notowań w dół. Pewnej presji podażowej na ceny platyny można się obecnie spodziewać ze względu na rozwój wydarzeń w Republice Południowej Afryki.
W RPA zakończył się bowiem pięciomiesięczny strajk górników, który przeszedł do historii jako najbardziej wyniszczający strajk we współczesnej historii tego kraju. Po długich negocjacjach zawarto w końcu porozumienie dotyczące płac, a wczoraj górnicy powrócili do pracy w kopalniach platyny.
Zakończony właśnie strajk objął około 40% globalnej produkcji platyny. Uderzył on zarówno w wyniki finansowe spółek wydobywczych, jak i w dochody protestujących górników – dlatego porozumienie zostało przyjęte z ulgą przez obie strony konfliktu. Trzech największych producentów platyny – spółki Anglo American Platinum, Impala Platinum oraz Lonmin – łącznie szacują zaniechane przychody na 2,25 mld USD.
Konieczna restrukturyzacja
To może nie być jednak koniec problemów spółek wydobywczych i górników w RPA. To, że strajk się zakończył, nie oznacza bowiem, że uda się szybko wznowić produkcję platyny. CEO spółki Anglo American Platinum (Amplats) zaznaczył, że „znaczące” wydobycie tego kruszcu będzie możliwe dopiero za ok. 3 tygodnie. Z kolei przedstawiciele spółki Lonmin zaznaczają, że powrót do produkcji sprzed strajków może zająć nawet 3 miesiące.
Górnikom udało się ostatecznie wynegocjować wzrost płac o około 20%. To znacząco mniej niż żądali oni przez większą część trwania strajku (100%), lecz więcej niż proponowały na początku firmy wydobywcze (max. 8%). To oznacza, że wynegocjowane stawki mogą być ciężkie do przełknięcia dla tych spółek i na zatrudnienie części górników może ich już nie stać.
Warto zaznaczyć, że w osiągniętym porozumieniu spółki wydobywcze w żaden sposób nie zobowiązały się do zaniechania restrukturyzacji, dlatego prawdopodobnie wszyscy trzej główni producenci platyny zdecydują się na cięcie kosztów.
Prezes Amplats zapowiedział, że spółka ta przedstawi plany restrukturyzacji w drugiej połowie tego roku. Również przedstawiciele Lonmin oświadczyli, że restrukturyzacja jest nieunikniona. To zaś oznacza, że pojawią się propozycje związane z redukcją zatrudnienia – a trudno oczekiwać, że związki zawodowe południowoafrykańskich nie będą miały nic przeciwko. Czy więc czeka nas kolejna fala strajków jeszcze w tym roku? Na pewno jest ona nieunikniona – a jeśli kolejne protesty będą miały miejsce, to notowania platyny znów będą rosnąć.
Wykres 1. Notowania platyny – dane dzienne.
Dorota Sierakowska
DM BOŚ
Może to Ci się spodoba
Miedź idzie w górę mimo zwiększenia produkcji i wzrostu zapasów
W tym roku, jak dotąd, sektor metali przemysłowych jest jednym z sektorów odnotowujących najgorsze wyniki. Wzrost w ujęciu historycznym, który w ostatnich miesiącach przyczynił się do wzrostu cen akcji światowych,
Silny dolar spycha w dół notowania złota – raport surowcowy
Wczoraj na rynkach towarowych pojawiło się trochę zieleni. Indeks CRB zanotował wzrost o 0,43% do poziomu 288,28 pkt. Notowaniom wielu surowców udało się wyjść na plus pomimo dynamicznego wzrostu wartości
Przecena złota
Umocnienie amerykańskiego dolara odbija się dzisiaj negatywnie na cenie złota. Notowania żółtego kruszcu spadają już o około 1%. Obecnie cena złota oscyluje w okolicach 1207-1211 USD za uncję. Najważniejszym wydarzeniem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!