Złoty konsoliduje, lekka realizacja zysków na długu

Złoty konsoliduje, lekka realizacja zysków na długu

Wtorkowy, poranny handel na rynku złotego przynosi kontynuację konsolidacji polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1883 PLN za euro, 3,0546 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4256 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu nieznacznie wzrosły i wynoszą obecnie 3,799% w przypadku papierów 10-letnich.

Początek nowego tygodnia nie przyniósł znaczącej zmiany wyceny polskich aktywów na rynku. Złoty konsolidował blisko otwarcia, podczas gdy część graczy na rynku długu zdecydowała się na lekką realizację zysków. Od początku maja dług (10YT) zyskał już 20 pb. (od początku roku ponad 55pb.) stąd naturalnym jest, iż część inwestorów zaksięgowała zyski. Krajowe dane potwierdziły kontynuację poprawy sytuacji na rynku pracy (0,7%), równocześnie wskazując na lekki spadek dynamiki (3,8%) w zakresie wynagrodzeń. Zgodnie z założeniami wskazania te nie znalazły mocniejszego odbicia na rynku. Głównym rynkowym „tematem” w ciągu ostatni kilkunastu sesji są spekulacje nt. możliwego poluzowania polityki monetarnej przez EBC w trakcie czerwcowego posiedzenia. Dodatkowo w trakcie wczorajszej sesji Y. Mersch (EBC) powiedział, że prawdopodobieństwo, że na czerwcowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny (ECB) podejmie działania, by zapobiec niskiej inflacji w strefie euro znacząco wzrosło. Rynek powoli zaczyna wiec dyskontować ewentualne obniżenie stóp procentowych do ujemnych wartości. Dodatkowo w dalszym ciągu mówi się o potencjalnym programie lokalnego QE w Strefie Euro. Generalnie jakiekolwiek poluzowanie polityki przez EBC powinno spotkać się z pozytywną reakcją na złotym i wygenerowaniu próby umocnienia bardziej ryzykownych walut na rynku.

W trakcie dzisiejszego handlu GUS opublikuje dane dot. produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w kwietniu. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 5,0% r/r w zakresie produkcji przemysłowej. Inwestorzy zakładają spadek dynamiki z uwagi na obniżenie wzrostu w sekcjach powiązanych z eksportem, przy jednoczesnym podtrzymaniu pozytywnego trendu w tych powiązanych z budownictwem.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejsze otwarcie tygodnia na złotym zostało utrzymane, choć podjęta została próba do zakresów z piątku. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się kontynuacja konsolidacji z lekkim wskazaniem na umocnienie polskiej waluty w przypadku odreagowania na szerokim rynku.

1
2
3

 

Konrad Ryczko

Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Previous Przegląd poranny 20 maja
Next Poranny komentarz giełdowy – fuzje i przejęcia

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Bernanke rządzi rynkami

Inwestorzy z dużym zniecierpliwieniem oczekiwali wczorajszego wystąpienia szefa Rezerwy Federalnej Bena Bernanke przed Komitetem Ekonomicznym amerykańskiego Senatu. Przekonywał, że jest stanowczo zbyt wcześnie na ograniczenie programu stymulującego amerykańską gospodarkę, ponieważ

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport walutowy

Waluty Euro pozostaje mocne na poziomie 1.3382 po publikacji danych dotyczących produkcji przemysłowej we Francji. Wspólna waluta obecnie czeka na wyższe wartości, które może osiągnąć jeśli dane dotyczące gospodarki Stery

Komentarze rynkowe 0 Comments

Raport walutowy

Ten tydzień na rynkach finansowych rozpoczął się dość pozytywnie. Dobrze na rynkowy sentyment wpłynęły informacje o sformowaniu rządu we Włoszech. Tym samym doszło do przerwania politycznego impasu trwającego od lutego.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź