Złoty odrobił straty, możliwe przejście w stan konsolidacji

Złoty odrobił straty, możliwe przejście w stan konsolidacji

Początek nowego tygodnia na rynku złotego przynosi nieznacznie mocniejsze otwarcie na polskiej walucie. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1731 PLN za euro, 3,0625 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4073 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą aktualnie 4,50% w przypadku papierów 10-letnich.

Miniony tydzień na rynku złotego przyniósł zniesienie prawie całości wcześniejszych spadków na wycenie polskiej waluty. Złoty zyskiwał 5-sesji z rzędu, jednak wraz ze zbliżaniem się do aktualnych poziomów dynamika odreagowania malała sugerując, iż okolice 4,16-4,18 EUR/PLN stanowić będą miejsce przejścia w stan konsolidacji. Sytuacji na złotym pomagały spadki rentowności polskiego długu, gdzie w trakcie piątkowej sesji przetestowaliśmy poziom 4,4% na 10YT. Dodatkowo, po wyraźnej przecenie, kapitał znów zaczął płynąc w kierunku bardziej ryzykownych walut, czego dowodem było umocnienie tureckiej liry, traktowanej jako barometr nastrojów wokół emerging markets. Początek nowego roku przynosi więc realizację zakładanego scenariusza osłabienia złotego, a następna przejścia do ofensywy polskiej waluty, z uwagi na pozytywne perspektywy makroekonomiczne. W stosunkowo zgodnej opinii rynku złoty i forint liderować będą w br. w zakresie koszyka CEE.

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest znaczących publikacji makroekonomicznych z kraju. Pierwszą istotną publikacją będzie dopiero środowy odczyt z zakresu bilansu płatniczego za grudzień. W szerszym ujęciu inwestorzy wyczekują na serię wystąpień przedstawicieli FED, w tym szczególnie na zaplanowane wystąpienie J. Yellen przed Komisją Senatu USA. Rynek zastanawia się jakie stanowisko zaprezentuje nowo wybrana szefowa FED, choć najprawdopodobniej będzie to opinia zbliżona do Bernanke.

Z rynkowego punktu widzenia mocne otwarcie na złotym stanowić może pretekst do lekkiego osłabienia polskiej waluty w pierwszych godzinach handlu. Jako bazowym scenariusz zakładam jednak przejście w stan konsolidacji na EUR/PLN blisko poziomu 4,1750 PLN oraz 3,05-3,075 na USD/PLN. Analogiczny zakres na CHF/PLN wypada na 3,40-3,4130 PLN. Złoty zanegował większości wcześniejszych strat, jednak mocniejsze wzrosty i ruch w kierunku 4,10 EUR/PLN oraz 3,03 USD/PLN będą dopiero możliwe przy poprawie nastrojów na szerokim rynku oraz dłuższym uspokojeniu sytuacji na rynkach wschodzących.

 

Konrad Ryczko
analityk DM BOŚ

Previous Czy Cypr jest dobrym miejscem na zakup nieruchomości?
Next Inwestycje dla ceniących spokój

Może to Ci się spodoba

Komentarze rynkowe 0 Comments

Lepsze dane z USA

Za nami pierwsza rewizja publikacji o dynamice PKB za III kw., która zamiast powodować obniżenie dynamiki z 3,5% wobec pierwszego szacunku do 3,3% obecnie, prowadzi do podwyżki aż do 3,9%.

Komentarze rynkowe 0 Comments

FED zaszkodził złotemu

Środowy, poranny handel na rynku złotego przynosi próbę stabilizacji kwotowań po wczorajszej spadkowej sesji. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,2084 PLN za euro, 3,0415 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz

Komentarze rynkowe 0 Comments

Komentarz surowcowy

W centrum uwagi: • Cena gazu ziemnego w USA w dół • Fundamenty sprzyjają dalszym spadkom Wczorajsze wyraźne osłabienie amerykańskiego dolara sprzyjało stronie popytowej na rynkach towarowych. Indeks CRB zanotował

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź